Схоже, у Ладижині стає сталою традиція чекати на вирішення нагальних проблем обласною владою. На міському рівні не звертають уваги на потенційні ризики, сподіваються на дива, а коли вони не відбуваються, і ворожі ракети вражають інфраструктуру, у мерії «глибоке занепокоєння» ситуацією виражається у поглядах на посадовців обласного рівня, які мають «приїхати» та «розрулити»… І це не «черговий наїзд» на очільників міста енергетиків, а лише спроба певного аналізу насправді складної проблеми з теплопостачанням 22-тисячного міста на тлі чергового виїзного засідання обласного оперативного штабу із запобігання надзвичайним ситуаціям в осінньо-зимовий період під головуванням заступника начальника Вінницької ОВА Олександра Піщика.
Першій дзвіночок
Пригадаємо осінь 2022-го. Тоді майже весь комунальний сектор Ладижина був «зав’язаним» на місцеву ТЕС, і після масованої ракетної атаки 23 листопада, місто залишилось без централізованого теплопостачання вперше. Тиждень проблема нібито не була публічною. Жодних гучних заяв, варіантів пошуку виходу із ситуації, консультацій з мерами інших міст, які мали досвід… Потім «люди, які мерзнуть» привернули увагу тодішнього начальника Вінницької ОВА Сергія Борзова. Разом з профільним заступником О.Піщиком він приїхав до Ладижина, і у місті почали шаленими темпами монтувати нові джерела тепла та мережі.
Звісно, 2022 року Ладижин уперше стикнувся з тим, що єдиний постачальник тепла для 18 тисяч споживачів може раптом «вийти з ладу». Але отримавши певний поштовх з боку обласної влади, міська мала б розвивати напрямок альтернативних джерел теплопостачання, шукати технології та кошти для убезпечення житлового фонду теплом. Ба більше, саме два роки тому на рівні області закидали керівництву Ладижина необачність зі «ставкою лише на ТЕС».
«Все готово». Нібито
Через рік – наприкінці листопада 2023 року – Сергій Борзов знову оглянув котельні у Ладижині.
«Зробили висновки. Прийняли оперативні рішення для ліквідації наслідків надзвичайної ситуації воєнного характеру. Доклали чимало зусиль, аби довести до завершення всі роботи по диверсифікації теплопостачання у Ладижині. Котельня готова до роботи!», - зазначив тодішній очільник області.
Сергій Борзов гарантував, що «70% споживачів зможе отримувати альтернативне опалення», адже змонтоване все необхідне обладнання до однієї котельної, яку він відвідав. Інші дві котельні – твердопаливна і газова, запевнив він, теж справні. Вони подаватимуть тепло на інші райони міста. І місцеве керівництво не заперечувало.
Дежавю
Чи чекали на ракетний удар по Ладижину у 2024 році? Сьогодні, це питання варто ставити. Енергетики чекали та відверто казали, що жодне ППО не «прикриє» всю площу станції. Не реально. У міськраді, складається враження, живуть в дещо іншому вимірі. Бо там не чекали. Тоді як у більшості міст Вінниччини розпочався опалювальний сезон, Ладижин вперто не звертав увагу на зниження температури навколишнього повітря. А потім – 17 листопада та черговий, цього разу остаточно нищівний удар, який вивів з ладу Ладижинську ТЕС.
Бо як ще пояснити те, що тестування тепломережі міста почалося вже після запуску офіційного опалювального сезону? А там треба ж – як не пориви в мережі, так брак потужності котелень і ще купа інших проблем!
Люди другий тиждень чекають на обіцяне від Коломійця та його команди тепло. Садки та школи працюють в дистанційному форматі. У місті назріває черговий колапс.
Тим часом міська рада, як ні в чому не бувало, звітує про позитивні результати своєї роботи в забезпеченні осель ладижинців альтернативним теплом на усіх офіційних пабліках.
Знову до Ладижина «розбиратися» приїжджає «десант» з ОВА. А 28 листопада під головуванням Олександра Піщика відбувається чергове виїзне засідання обласного оперативного штабу із запобігання надзвичайним ситуаціям в осінньо-зимовий період.
І він знову наголошує, що питання про переведення жителів міста, які залишилися без тепла, на індивідуальне опалення залишається пріоритетним.
«Люди, що проживають в квартирах, де відключено централізоване опалення, мають бути забезпечені теплом. Міська влада та всі причетні служби повинні спрацювати комплексно й відповідально поставитися до поставлених завдань. Ми також допоможемо всім, чим необхідно. Найголовніше – якомога швидше вирішити проблемні питання із теплопостачанням у житлових будинках», – підкреслив Олександр Піщик.
Знову…
Чому у Ладижині не цікавились темою без «вказівки згори»? У Вінницькій ОВА навіть наголосили на тому, що Олександр Піщик акцентував на необхідності пришвидшення роботи за усіма напрямками і окреслив конкретні терміни виконання.
Нагадаємо, в Україні існує інститут самоврядування. Він передбачає, що перш за все саме місто відповідає за виклики, має готуватися до них, на рівні області можуть допомагати, а не робити все і кожного разу…
Чи можна вважати окреслені питання черговим наїздом на в.о. міського голови Олександра Коломійця? Це як він сам розцінює свою діяльність чи бездіяльність. Але складається враження, що ним обрана дуже небезпечна тактика перекладання на обласну владу виключно своїх повноважень та обов’язків. Зазвичай, такий підхід обирають некомпетентні особи, які завжди намагаються оминати відповідальності.