У той час, коли Україна бореться за свою незалежність, місцеві чиновники повинні бути в авангарді боротьби з корупцією та забезпечення законності. Однак, як показує ситуація в Ладижині, реальність часто суперечить цим очікуванням. Тимчасово виконуючий обов'язки міського голови Олександр Коломієць, за словами місцевих джерел, не тільки ігнорує прозорість, але й, здається, активно займається підробкою документів, змінюючи рішення ради без їхнього повторного розгляду.
Рішення" №955: як ладижинські чиновники підробляють закони
Суть справи полягає в рішенні №955, яке ухвалила Ладижинська міська рада 15 лютого 2024 року, доручивши виконавчому комітету виготовити земельну документацію щодо зміни цільового призначення земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності. Мова йде про 6 ділянок, розташованих на території Ладижинської міської ради з метою продажу права оренди на земельних торгах (аукціоні).
На пленарному засіданні депутат Андрій Скакодуб, юридичний радник, попередив про невідповідність цього рішення законодавству. Однак т.в.о. Олександр Коломієць не зважив на зауваження і поставив питання на голосування.
Замість того, щоб виправити ситуацію, - наголошує Алла Смолій, фахівець землевпорядник даного проекту, - скликавши нову сесію або наклавши вето, Коломієць та його команда видалили оригінальне рішення з офіційного сайту міськради та підготували новий текст документа. Цей новий варіант, не розглянутий депутатами, розмістили на сайті 4 березня 2024 року.
Маніпуляції з продажем землі: інструмент тиску на бізнес
На сесії 3 жовтня було ухвалено ще одне сумнівне рішення №1215 про продаж земельної ділянки підприємиці Лідії Пилипишиній, матері Володимира Пилипишина, колишнього керівника міського комунального підприємства. Напередодні сесії, за день до ухвалення, міська рада підняла початкову ціну з 793,95 до 1 500 грн за квадратний метр. Як наслідок, замість початкових 50 019 грн, пані Пилипишина змушена була заплатити 94 500 грн. Подібна ситуація торкнулася і підприємця Руслана Смажелюка, якому також різко підняли ціну на земельну ділянку.
"У мирний час – це порушення, але під час дії воєнного стану – повноваження органів місцевого самоврядування більш розширені. Питання, які будуть розглядатися на сесії міської ради, повинні бути оприлюднені не пізніше, як за 10 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття, – пояснює Євген Воробйов, юрист ГО "Платформа прав людини".
Він додає, що разом з тим, відповідно до ЗУ "Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування державної служби та місцевого самоврядування у період дії воєнного стану", зараз можна вносити зміни до відповідних документів напередодні сесії міської ради. Проте згадані проекти рішень повинні бути оприлюднені перед початком розгляду таких питань, де є такі проекти.
Відсутність підтримки місцевого бізнесу: покарання за позицію?
Окрім цього, ті, хто відкрито критикує корупційні схеми, стикаються з наслідками. Землевпорядники, які намагалися звернути увагу на порушення у рішенні №955, були фактично позбавлені можливості працювати. Замовлення на землевпорядні роботи, які раніше виконували місцеві спеціалісти, почали передавати стороннім компаніям. За словами пані Алли, по цій кримінальній справі зараз ведеться досудове розслідування, а її саму вже викликали на надання показань.
"Місцеві чиновники залишили мене і моїх колег практично без роботи та засобів до існування. Думаю, що в помсту за зауваження до незаконно ухваленого рішення міськради №955. Просто так, на жаль, у Ладижині місцева влада бізнес не підтримує ".
У країні, яка бореться за свої права та свободу, такі випадки вражають своїм цинізмом. Коли чиновники порушують закони, громада повинна отримати належний захист і впевненість у тому, що винні понесуть відповідальність. Якщо справа Коломійця завершиться без наслідків, це може створити прецедент для корупції на всіх рівнях влади, особливо під час воєнного стану, коли державі необхідна максимальна стабільність та відданість закону.
Ладижинська громада й інші регіони України уважно стежать за розвитком цієї справи, адже від її результатів залежить майбутнє довіри до місцевого самоврядування.