Парламентські виборчі пристрасті вщухли. Вінниччина визначилась із тими, хто наступну п’ятирічку представлятиме її у Верховній Раді. А кандидати опублікували свої фінансові звіти. І як виявилося, найбільш вартісні кампанії є зовсім не найбільш результативними.
Також просимо звернути увагу на те, що аналізуються виключно офіційні звіти кандидатів – те, що вони відобразили у документах для ЦВК. Слід одразу зважувати на те, що адмінресурс, «блатні» борди та інше просто не враховувалось. Як не враховувалась і "джинса", реклама у соціальних мережах (чомусь кандидати не відобразили цю форму агітації у звітах зовсім). Також – а хіба буває інакше? – агітатори працювали виключно на волонтерських засадах, безкоштовно.
Тому, по факту, ми оцінюємо декларації, а не реальні витрати. Але і тут є чимало цікавого.
Для зручності аналізу ми дослідили п’ятірку переможців, і бонусом двох представниць «Батьківщини», які розпорошили між собою голоси електорату Юлії Тимошенко.
Також відзначимо, що з 13 кандидатів, які балотувались по 11 округу, остаточні фінансові звіти подали 12. Агрономічненський сільський голова Олег Шулікін, мабуть, так здивувався результатами виборів (він посів передостанню сходинку), що не вважає за потрібне звітувати. Забуваючи, що закон є один для всіх, і відповідні органи мали б вже зацікавитись таким непрозорим кандидатом.
Давиденко+Приходько=Батьківщина
Партія «Батьківщина» отримала 7,5% від голосів всіх виборців 11 округу. Це четвертий результат у загальному заліку. Тим не менше, від цієї партії фактично були дві преставниці-кандидатки. Офіційна – співачка-"гастролерка" Анастасія Приходько. І неофіційна – самовисуванка, але багаторічна вінницька «батьківщинівка», депутатка міськради від партії Тимошенко Ганна Давиденко. В них навіть показники на виборах однакові – 4,29% у Давиденко (3479 голосів) та 3,75% у Приходько (3046 голосів). Разом – 8,04%. Майже як партійний результат.
Який мудрий політтехнолог порадив такий крок – невідомо. Можливо, Людмила Щербаківська, очільниця обласної «Батьківщини», розраховувала, що «проїзний» на 11 округ матиме Давиденко, що все домовлено, але в останній момент «київські боси» вирішили по-іншому.
До того ж місцева «Батьківщина молода» настільки обурилась тим, що Ганна Давиденко виставила свою кандидатуру як самовисуванки, що аж написала лист до Тимошенко з вимогою виключити Давиденко з лав партії. Цікаво, що «молодіжку» очолює колега Давиденко по фракції «Батьківщина» у міськраді Вадим Кудіяров.
Ганна Давиденко не витратила на кампанію ані копійки своїх коштів, але отримала 144 946,53 гривні добровільних внесків. 89 699 гривень вніс до скарбнички кампанії її чоловік, Олексій Стуков, ще 24 тисячі – батько, Віталій Давиденко. 17 574,56 грн внесла до скарбнички Алла Сольська, яка працювала головбухом в університеті «Україна», ректоркою якого і є Ганна Давиденко. До того ж пані Сольська була розпорядницею коштів передвиборчого фонду кандидатки Ганни Давиденко. 13 673,27 грн внесла Світлана Іллініч – заступниця Давиденко в університеті «Україна».
Цікава деталь, у проміжному звіті Ганна Давиденко зазначає свою адресу як «вул. Р.Скалецького буд. 53». Якщо вірити гугл-мапам - це приватний будинок. Проте у декларації Ганни Давиденко – ані слова про приватний будинок у Вінниці немає.
Один голос Ганні Давиденко коштував 41,66 гривні.
У Анастасії Приходько все "по-тимошенківськи" просто. Її теж зробили «дуже умною». Кандидатка не внесла до своєї виборчої скарбнички жодної гривні. А внески їй для виборів у Вінниці зробили киянин Дмитро Троханчук (95 000 гривень) та мешканка села Чайка, що на Київщині, Єлизавета Бринкіна (загалом 99 000 грн). Така схема вже випробувана партією Тимошенко ще на президентських виборах. Тож, не здивуємось, якщо Єлизавета Бринкіна виявиться простою київською студенткою, яка і сама могла не знати, що стала донором кампанії співачки Приходько.
Анастасія Приходько назбирала 194 590 гривень внесків. Ціна одного голосу вінничанина для неї склала 63,88 гривні.
5 місце. Володимир Кістіон
Віце-прем’єр Володимир Кістіон, про якого ЗМІ писали, що до перемоги на виборах йому залишилось «якихось два тижні», та якого фейкова соціологічна група АМА назвала переможцем, посів лише п’яту сходинку. Що цікаво, фейкові соціологи вірно вказали результат переможця у відсотках – 26,6% - але не вгадали із прізвищем взагалі.
Володимир Кістіон, який напередодні виборів потрапив у гучний скандал, згідно свого фінзвіту також не витратив жодної власної копійки на передвиборчу кампанію. Але отримав 1 140 500 гривень внесків.
Кістіон набрав 7765 голосів, тобто 9,58% - це означає, що кожен голос обійшовся чиновнику у 146,88 гривень.
40 тисяч внесла Марина Турчик, стільки ж Віталій Загіка, директор ТОВ «МіксЛайт», яке фігурувало у тих самих скандальних кримінальних справах, які пов’язують із Кістіоном. Стільки ж вніс Олександр Данилюк, повний тезка якого був донедавна заступником директору ЖЕК-5. І рівно стільки ж і у той самий день, що і попередні донатори, внесла Валентина Ладанюк, яка у 2016 році працювала головбухом у ЖЕК-7, а також є засновницею ТОВ «ЖЕО-1».
Наступними траншами зробили внески п’ять осіб в один день. 38 тисяч гривень вніс Дмитро Бабенко, уповноважена особа ТОВ «Подільський будмонтаж», фірми, яка прописана разом із ТОВ «МіксЛайт» зі згаданих вже вище списків. Пізніше Бабенко «доніс» ще 80 тисяч гривень. Також 38 тисяч внесла Тетяна Позднякова. По 40 тисяч внесли Валентина Статнік та Олександр Дремлюга, спостерігач від ГО «Стратегія України» в 11 окрузі. На 95 тисяч гривень розщедрився Володимир Степаненко, вінницький діяч, колишній соціаліст, а також один із засновників ТОВ «Подільські енегретичні мережі», яке… теж фігурує у справі. Через тиждень Володимир Степаненко ще «накинув» Кістіону 39 500 гривень.
30 тисяч поклала у скарбничку Кістіону засновник ТОВ «ОблікЕксперт» Зоя Солоненко. 50 тисяч – Світлана Отюгова. Ще 50 тисяч – Сергій Тараканов, частий переможець тендерів Департаменту міського господарства вінницької міськради.
Двома траншами по 80 тисяч гривень вніс до скарбнички батька Дмитро Кістіон, заступник директора КП «Вінницяоблводоканал», а також той самий засновник фірм, які згадуються вище.
По 30 тисяч внесли Ольга Іщенко та «укропівець» Володимир Коваль. 40 тисяч – заступник начальника МКП «УК «Київська» Василь Чернюк, фактично, черговий заступник начальника ЖЕКу.
80 тисяч на рахунок Володимира Кістіона вніс екс-заступник голови ОДА, колишній регіонал Роман Аксельрод, який разом із екс-кандидатом отримав нещодавно звання академіка будівництва.
Як і Роман Аксельрод 80 тисяч внесла співзасновниця фармкомпанії «Радамед» Світлана Іванюк.
По 20 тисяч внесли Сергій Євдокимов, Віталій Миронюк та Андрій Шкробіт. Останні двоє були відповідно виконробом та головним інженером у ТОВ «Вінстрой», учасника тендерних процедур на Вінниччині.
Тим не менш, така потужна комунальна артилерія не допомогла перемогти.
І постійні виплати ФОП Адбул-Огли Марії Валеріївні за «послуги медіа планування» також не допомогли…
4 місце. Світлана Бевз
Маловідома широкому загалу до виборів Світлана Бевз набрала 8 802 голоси (10,85%). При цьому витратила 50 тисяч гривень власних коштів та 33 тисячі гривень внесків. Один голос коштував Світлані Бевз 9,43 гривні.
Тисячу гривень дав Світлані Бевз «свободівець» Микола Білан.
Десять тисяч – Ольга Гандурська, 22 тисячі – її чоловік Петро Гандурський. Подружя Гандурських є досить одіозними вінницькими опозиційними активістами. Свого часу вони виступали одним фронтом із Віктором Маліновським, проте схоже, останнім часом їхні шляхи розійшлись. Також Ольга Гандурська є засновницею ПП «Укрвінінтур».
Цікавий нюанс. Світлана Бевз вказує, що заплатила ТОВ «Регіна ЛТД» (фактично – 33 канал) 5250 грн за публікацію і 15 000 гривень за «Виготовлення друкованих матеріалів». Проте додатковий наклад «спецвипуску» до газети «33 канал», «Подільської порадниці», який так масно роздавали на вулицях Вінниці, не вказала у звіті ані Бевз, ані сама редакція газети у вихідних даних.
Саме це змушує сумніватись у щирості та відвертості звіту Світлани Бевз. А разом з нею – і всіх інших кандидатів, які рясно засіювали агітматеріалами 11 округ.
3 місце. Андрій Гижко
Вже колишній перший заступник голови Вінницької ОДА Андрій Гижко витратив на кампанію 149 900 гривень власних коштів та отримав 67 363,18 гривень внесків. Він набрав 9 018 голосів (11,12%). Тобто, кожен голос обійшовся «бронзовому призеру» 11 округу в 24,1 гривні.
50 тисяч на рахунок кандидата внесла Лідія Павленко, співзасновниця ТОВ «Медичний центр Моє здоров’я». 5023 гривні внесла Людмила Цимбалюк, власкор телеканалу «ICTV». 12 340 гривень внесла дружина кандидата Наталя Гижко.
2 місце. Сергій Кудлаєнко.
Поки діючий нардеп від БПП, а на виборах самовисуванець Сергій Кудлаєнко витратив на свою кампанію 164 599,45 гривень із власної кишені, а також 52 тисячі гривень внесків. Враховуючи, що «срібний призер» отримав 12 249 голосів (15,11%), кожен голос коштував Кудлаєнку 17,68 гривні.
Всі внески у скарбничку Кудлаєнка зроблені в один день, 5 липня. І всі внески однакові – по 13 тисяч гривень. Внески зробили Олена Покрась, журналіст Юрій Басюк, Альона Гребеннік та Оксана Кримська.
Ставку на агітацію, згідно звіту, Кудлаєнко зробив на FM-радіо, зокрема на місцеві радіокомпанії, а також на «Хіт ФМ», «Радіо Пятница» та «Русское радио».
1 місце. Максим Пашковський
Ноунейм і джокер виборчої кампанії «слуга народу» Максим Пашковський взагалі був маловідомим персонажем у вінницькому політичному середовищі. Якщо його брат є принаймні відомим адвокатом на представником ФОПів з мережі «Гранд», яку приписують Володимиру Гройсману, то про юриста Максима Пашковського до виборів, як і після них, було мало що відомо. Тим не менш бренд зіграв свою справу.
Максим Пашковський, директор київської фірми «Панчер Солюшнс», яку він з братом Єгором заснували за два місяці до виборів, витратив на кампанію 209 тисяч гривень із власної кишені, а також отримав 401 800 гривень внесків. Всі – від брата, Єгора Пашковського.
Попри витрати на рекламу, оплату агітації в ЗМІ, виготовлення продукції, 186 900 гривень з передвиборчого фонду Максима Пашковського було оплачено «ФОП Пашковський М.І.» Виходить, кандидат сам собі зі свого виборчого фонду платив за «рекламні послуги у мережі інтернет». Звичайно, можна припустити, що це кандидат оплачував рекламу у соціальних мережах. Але, наприклад, Facebook має іншу юридичну адресу, ніж «вул. Літвиненка, буд 1 кв 50», де зареєстрований ФОП Пашковський М.І.
Максим Пашковський набрав 21 582 голоси (26,62%), кожен голос вартував йому 28,3 гривні.