Сміттєзвалище біля Ладижина: безлад росте, відповідальних немає
Між селами Білоусівка і Заозерне Ладижинської громади тривалий час існує «придорожнє» сміттєзвалище. Що цікаво – його не помічають ані комунальні служби, ані екологи. У той же час у Ладижинській міськраді є амбітні плани щодо облаштування сміттєпереробної лінії.
Шляхом «до Європи»
Як повідомляє телеканал канал Ладижин інфо, «відомим» це «сміттєзвалище при дорозі» зробив ладижинець Костянтин Колесник.
«Староста села каже, що там офіційний смітник, тільки має він бути не таким просторим і краще було б, якби сміття з-під хат їхало на ліцензійне міське сміттєзвалище. Дехто ж вважає, що платити в селі за вивезення сміття – це лохотрон», - повідомляє місцевий телеграм-канал.
У коментарях місцеві мешканці обурюються таким ставленням до навколишнього середовища земляків, згадуючи, що всі нібито хочуть «до Європи». Адже про які європейські культурні цінності можна говорити, якщо звалище лише збільшується у розмірах, і на таке ганебне на перший погляд явище не звертаються уваги ні органи самоврядування, ні державні структури, які покликані змушувати місцеву владу реагувати.
![](/ckeditor_assets/pictures/2949/content_91_32.jpg)
Мабуть, причина у тому, що ДЕІ ніхто не проінформував.
Порятунок тих, хто тоне…
Але все по черзі. Якщо до створення територіальних громад невеличкі села не мали коштів на «боротьбу зі сміттям» і затуляли долонями очі на сморід у посадках чи біля дороги, то з появою спроможних ОТГ ситуація мала б змінитися на краще. Принаймні, залучивши досвід, господарський підхід, технічне та фінансове забезпечення більш багатого міста.
Аналізуючи коментарі, склалося враження, що села «за Ладижином» є периферією, яка не в пріоритеті у міста. Порятунок тих, хто тоне, у руках тих, хто тоне…. Десь образливо, десь ексцентрично, але принципово вірно.
Хоча, ні. Той же телеграм-канал повідомляє, що «Ладижинський комбінат комунальних послуг знову визначений міською радою як підприємство, яке буде займатися збором і вивезенням побутових відходів на території нашої громади».
![](/ckeditor_assets/pictures/2950/content_91_33.jpg)
Тому мешканців попереджають про необхідність переукласти договір, адже «автоматично він не подовжується», а «для підписання Заяви-приєднання до договору, прийдіть в офіс підприємства». Також зазначається, що, приміром, з навколишніх сіл сміття вивозитимуть двічі на місяць. При цьому тариф для сільської місцевості (окрім Губника) встановлено значно вищий за міський. Для Заозерного – на 15%. Сумнівно, що такий підхід до мешканців громади сприяє походам людей до підприємства. На жаль, але кидати сміття за селом значно простіше. Й дешевше. А про «Європу» можна хіба що жартувати.
Екологи чекають на звернення
У той де час заступник міського голови Ладижинської міської ради з питань діяльності виконавчих органів ради Максим Чекригін під час січневої зустрічі з директоркою Агенції регіонального розвитку Вінницької області Єлизаветою Савчук розповів про «майбутні виклики», зокрема «сучасне та екологічне управління поводженням з твердими побутовими відходами, в тому числі через залучення інвестицій на сортувальну лінію»…
![](/ckeditor_assets/pictures/2951/content_472572286_617826497538425_2310775826780424849_n.jpg)
Тобто сміття «за городами» не помічаються, але мова про сучсасне та екологічне поводження» і «лінію».
Обговорення теми «сміттєзвалища при дорозі» на місцевому рівні обмежене у можливостях. Так, Державна екологічна інспекція у Вінницькій області визнає, що у січні 2025 року «розглянула три звернення громадян, які надійшли через електронний сервіс «ЕКОзагроза». Усі вони стосувалися стихійних звалищ, що загрожують довкіллю та здоров’ю людей.
«Під час перевірки інформація підтвердилася. Власникам земельних ділянок, де були виявлені сміттєзвалища, направлено офіційні листи-вимоги щодо проведення безпечної ліквідації даних місць розміщення відходів», - повідомляють у відомстві.
При цьому інспекція закликає громадян активно долучатися до екологічного контролю та повідомляти про виявлені порушення через сервіс «ЕКОзагроза». Як зазначають екологи, «спільними зусиллями ми зможемо ефективніше реагувати на екологічні загрози та сприяти покращенню екологічного стану Вінниччини». У свою чергу редакція «переадресовує» цей матеріал та посилання на місцевий телеграм-канал до Держекоінспекції.