Мурованокуриловецький райсуд розглянув справу стосовно начальника відділення рекрутингу та комплектування одного з районних РТЦК та СП. Безпосереднє керівництво та Спеціалізована прокуратура у сфері оборони Південного регіону звинуватили підполковника у недбалому ставленні до військової служби. Адже він не виконав мобілізаційного завдання.
Як зазначено у матеріалах справи, у січні 2025-го офіцер мав виконати план «на поставку людських мобілізаційних ресурсів» (саме так було визначене завдання – прим. авт.). Однак зміг виконати план «поставки ресурсів» лише на 25%.
У цифрах це означає, що замість 40 громадян, начальник відділення зміг мобілізувати на закріпленій території лише 10 чоловіків.
Ну думку керівництва та прокуратури, невиконання плану мобілізації стало можливим через те, що Ігор Б. не налагодив тісного співробітництва з місцевими органами державної влади, а також підрозділами поліції та СБУ, через що «групи оповіщення населення» працювали в районі неефективно.
Відтак, дії підполковника кваліфіковані за ч. 2 ст. 172-15 (недбале ставлення до військової служби в умовах особливого періоду) Кодексу про адміністративні правопорушення.
У судовому засіданні підполковник провину не визнав та розповів, що в нього просте немає можливості виконати мобілізаційний план належним чином, оскільки на території району «немає людських ресурсів», які б можна було мобілізувати.
За словами представника ТЦК та СП, громадяни, які перебувають на військовому обліку або відсутні за місцем проживання, або мають бронювання як працівники тих чи інших підприємств, або мають суттєві проблеми зі здоров’ям (онкологічні захворювання, діабет тощо), або досягли 55 років або ще більшого віку.
Крім того, офіцер зауважив, що військові частини наразі відмовляються забирати до себе чоловіків віком від 55 років або тих, хто має хронічні захворювання.
При цьому громадяни, які за віком та станом здоров’я могли б бути мобілізовані, за словами Ігоря Б. переховуються в інших регіонах або за кордоном, відмовляються добровільно відвідувати ТЦК та СП або фактично не виходять з власних місць проживання.
У зв’язку з цим у 2024 році у розшук було оголошено понад 500 військовозобов’язаних.
Спільні рейди працівників ТЦК та СП з поліцією у складі груп оповіщення населення також виявилися на надто ефективними. Підполковник додав, що неодноразово доповідав в обласний ТЦК та СП у місті Вінниця «про відсутність необхідних людських мобілізаційних ресурсів» у ввіреному йому районі.
Суд, дослідивши позиції сторін, дійшов висновку, що офіцер в умовах, що склалися в районі, об’єктивно не міг виконати мобілізаційний план за січень 2025 року.
До того ж, для суду залишилося незрозумілим, які ще конкретно заходи мав реалізувати підсудний для виконання плану мобілізації, адже ним і так вже була проведена чимала робота для виконання мобілізаційного плану.
У підсумку, 21 березня суд закрив провадження у справі у зв’язку з відсутністю в діях військового складу адміністративного правопорушення.