У листопаді 2017 році невдоволені земельною політикою місцевої влади АТОвці пікетували будівлю Вінницької ОДА. Воїни подали документи в Держгеокадастр на отримання землі. З червня 2017 року, відколи вийшла урядова постанова №413 «Деякі питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними», землю не видають нікому – процес зупинився. Проте у місцевого очільника відомства Юрія Козака спостерігається напрочуд дивна динаміка з рухом майна і коштів.
«Уже понад півроку Держгеокадастр не видає наказів на виготовлення проектів землеустрою, — зазначали ветерани в одному з пунктів вимог до влади. — Учасникам АТО надають невмотивовані відповіді на їхні клопотання».
Тому АТОвці вимагали роз’яснення, чому так відбувається. Вони на місцях й досі часто отримують відмови в отриманні ділянок через те, що вільних земель начебто немає, хоча на публічній карті вони є.
З-під стін ОДА заступник губернатора Олександр Крученюк порадив АТОвцям переміститись під стіни Держгеокадастру, на вулицю Келецьку, 63.
А у червні 2018 року під будівлею самого обласного Держгеокадастру влаштували протест жителі села Михайлівка. На акцію вони прийшли не самі, а привели із собою трьох корів. Мітингували разом із ВРХ під будівлею обласного управляння Держгеокадастру. Протестувальники подолали з тваринами понад 20 кілометрів, аби показати, що немає, де їх випасати. Люди вимагали повернути у власність громади 24 га землі під пасовище, яке, на їх думку, незаконно переоформили і продають.
Чому так сталося? Неважко відповісти на це запитання, з огляду на те, хто керує обласним Держгеокадастром. А це відомий у певних колах Юрій Козак, молодий «реформатор» із гарним апетитом.
Юрія Козака було призначено керувати обласним Держгеокадастром у 2015 році. І, як стверджують ЗМІ, він одразу зробив так, що «вся робота по видачі Наказів зупинилася на два місяці». «Весь цей час громадянам давали протизаконні відмови на клопотання, тому що терміни виконання треба намагатися виконувати», - писали журналісти. І це можна було б назвати плітками, але як бачимо, протести АТОвців через два роки підтвердили правдивість цих слів.
У цій публікації колишнього працівника департаменту архітектури Вінницької міськради Юрія Козака пов’язують із «земельним гаманцем» Олександром Чернегою та скандально відомим вінницько-столичним чиновником Максимом Мартинюком. Згодом, «вирішенням» земельних питань призначили займатись Андрія Вишневського, колишнього працівника ДАІ, а сам Козак наче нічого і не знав про оборудки у його структурі.
Власне, сам Козак, якщо вірити його декларації, живе досить скромно. Він з дружиною орендував будиночок у 48 «квадратів» у Вінниці до минулого року. Щоправда, орендував у жінки, яка у 2016 році з якогось дива вирішила «подарувати» (саме так зазначено у декларації) Юрію Козаку 400 тисяч гривень. Чудеса альтруїзму? Але коли з’ясується, що Таміла Никифорівна Нежевенко – не невідома альтруїстка, яка здає будинок і дарує сотні тисяч гривень сім’ї чиновників, а сестра дружини Юрія Козака – все стає на місця. Це не альтруїзм, а звичайний непотизм, корупція.
А у 2018 році Юрій Козак та його дружина отримали квартиру в 57 «квадратів» від Вінницької міськради. За вагомі заслуги і внесок, мабуть, перед містом. Нагадаємо, що в цей саме період, коли для АТОвців міськрада та Козак знайти землю у місті не можуть. Чи не хочуть? А вартість квартири для «земельника» - 792 980 гривень… Непоганий подарунок за бюджетний кошт.
Також Юрій Козак має житловий будинок на 58,1 квадратний метр у селі Нестерварка Тульчинького району. Він придбав його у 2015 році за 28 432 гривень. У цьому селі у нього є дві земельних ділянки площею 25 та 11,5 соток. Його дружина має земельну ділянку у 10 соток у селі Прибузьке Вінницького району, яку пан Козак придбав вже перебуваючи на посаді у Держгеокадастрі – 12.10.2015. Ще одна ділянка, у Якушинцях Вінницького району, площею 978 кв.м., належить дружині, Олені Никифорівні Козак, та була придбана у 2016 році. Сукупна площа задекларованих земельних володінь Козаків - 4 629 кв.м.
У деклараціях за 2016 та 2017 роки дружина головного «земельника» Вінниччини мала у власності Kia Sportage 2008 року випуску. Син володіє автівкою Ford Courier 1997 року випуску, який на вторинному ринку коштує в середньому 2 500 доларів, та мопед Suzuki Verde 2004 року випуску. За 2016 рік Козак задекларував Volkswagen Tiguan 2012 року випуску, який його дружина, Олена Никифорівна, придбала за 25 000 гривень. При цьому вартість такого автомобіля стартує від понад 300 000 гривень. У декларації за 2017 рік Volkswagen Tiguan відсутній, натомість зазначені 64 000 гривень доходу від відчуження рухомого майна, який отримала пані Козак.
Дивну арифметику, до речі, можна продовжити. Приміром, можливо, 45 000 гривень, які дружина, Олена Козак, отримала від відчуження рухомого майна у 2016 році – це гроші від продажу автомобіля КІА Sportage 2008 року, який було внесені в декларацію пана Козака за 2015 рік і відсутній у декларації за 2016. Але вартість такого авто – уп`ятеро вища.
У 2018 році Олена Козак придбала автомобіль Toyota Camry 2012 року за 68 120 гривень. При цьому на вторинному авторинку такі авто коштують як мінімум вп’ятеро дорожче!
При цьому річна зарплата самої Олени Никифорівни Козак, яка працює головним спеціалістом відділу організаційно-кадрової роботи з персоналом департаменту охорони здоров`я Вінницької облдержадміністрації, у 2016 році склала 46 332 гривні, у 2017 – 66 842, у 2018 – 114 389.