Бурштин і Ладижин - два міста, які розташовані західніше «осі» Київ-Одеса і найбільше потерпають від ракетно-дронових ударів росіян. Якщо у містечку на Івано-Франківщині давно почали комплексно підходити до питання використання альтернативних джерел живлення, то ладижинська влада робить ставку виключно на донорські когенераційні установки. Чому ж у Ладижині нехтують сонячною енергетикою, хоча не лише на території області, а і загалом в Україні мініСЕС активно впроваджують?..
Лише 30 грудня Ладижинська міська рада бравурно повідомила про отримання чергової когенераційної установки потужністю 0,45 МВт вартістю 348 тисяч доларів для підсилення твердопаливної котельні.
«Обладнання надано Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Проєкту енергетичної безпеки (ПЕБ)», - йшлось у повідомленні.
Раніше громада отримала дві установки від Міністерства кліматичної політики та зеленого розвитку Нідерландів.
У міській раді переконують, що отримання третьої установки дозволить суттєво підвищити рівень енергонезалежності громади.
Формально, так.
У січні 2025-го заступник міського голови Ладижинської міської ради Максим Чекригін директорці Агенції регіонального розвитку Вінницької області Єлизаветі Савчук розповів про досвід грантової діяльності. Гордістю посадовця стала презентація розбудови відділення відновного лікування та профілактики професійної захворюваності Ладижинської лікарні.
Однак такі відділення потребують електрозабезпечення, а у разі відключень - альтернативних джерел.
Після жовтня 2022 року, коли українська енергетика вперше суттєво постраждала від атак ворога, у більшості громад звернули увагу на різноманітні альтернативні варіанти. Зокрема сонячні станції. Приміром, дахові мініСЕС нині активно встановляє як бізнес, так і місцеві громади на комунальних підприємствах.
У Бурштині на Прикарпатті сонячну енергетику почали розвивати задовго до повномасштабного вторгнення, і досягли певних успіхів із залученням інвесторів для цього напрямку. Тож сьогодні у разі вимкнення електрики місцева лікарня не залишиться без світла.
Зрозуміло, за часів «попередників» у Ладижині не переймались такими дрібничками, як альтернативні джерела енергопостачання. Тепер нібито все змінилось, і виконувач обов’язків міського голови Олександр Коломієць намагається доводити, що є сучасним керівником, який реагує на виклики. Когенерацією. Адже взимку треба опалювати житло містян, коли після обстрілу зупинилась місцева ТЕС.
Між тим, як свого часу «ставка на ТЕС», так і тепер – налагодження роботи виключно когенераційних установок не вирішить навіть проблему безперебійного забезпечення електроенергією критичної інфраструктури. Необхідно шукати інші джерела, і негайно.
Можливо, про СЕС у Ладижині не чули? Чули. Приватні компанії у місті використовують дві сонячні станції. І вони довели свою ефективність. Ба більше, орган місцевого самоврядування, попри заяви про підтримку започаткованої на рівні держави «циркулярної економіки» (тобто без відходів), навіть не спромігся на розробку муніципальної програми підтримки організацій і підприємств, які самотужки мають бажання шукати інвестиції та встановлювати сонячні панелі. Мабуть, не цікаво.
Фото: Ладижинська міська рада.