Служба безпеки і ДБР затримали в столиці співвласника ливарного заводу з тимчасово окупованої Макіївки на Донеччині. За інформацією VinMedia, мова йде про Сергія Козиряцького. Чоловіка вважають причетним до фінансування терористичної організації «ДНР».
Про це повідомляють пресслужби Вінницької обласної прокуратури, УСБУ у Вінницькій області та ДБР.
Чотирьом членам організованої групи з числа засновників та керівників ТОВ «Завод «Ремкомунелектротранс» повідомлено про підозру. Лише одного затримано. Інші перебувають на непідконтрольній території.
За даними слідства, фігурант і топ-керівництво підприємства організували схему особистого збагачення на торгівлі з «ДНР». Для цього завод продавав обладнання в Україну через підставні фірми, зареєстровані в нашій державі. За документами, товар йшов із Таганрога, але фактично завозився з Макіївки через Ростовську область.
Загальна сума сплачених податків бойовикам впродовж 2017–22 років склала понад 36 млн російських рублів (14 млн грн).
Таким чином до початку повномасштабного російського вторгнення ділки обходили обмеження, запроваджені на торгівлю із захопленими підприємствами на сході України.
Щоб реалізувати оборудку, її учасники створили мережу підконтрольних комерційних структур у Вінницькій, Житомирській, Київській, Дніпропетровській та Запорізькій областях, а також в росії.
Велику частину одержаних «прибутків» ділки перераховували до «бюджету днр» у якості сплати «податків і зборів». «Транзакції» здійснювали через підсанкційні банки у Росії і у тимчасово окупованому Донбасі.
У подальшому ці гроші ватажки бойовиків направляли на фінансування окупаційних угруповань країни-агресора, які воюють на східному фронті.
Встановлено, що організатор «схеми» ще до 24 лютого 2022 року виїхав на Київщину, де намагався «залягти на дно» і тим самим уникнути правосуддя.
Однак, правоохоронці викрили його злочинну діяльність і затримали. Раніше було викрито його спільників у Вінниці, Житомирі, Києві, Дніпрі та Запоріжжі.
Під час обшуку за місцем проживання фігуранта виявлено банківські документи, чорнові записи та документацію, які використовували в оборудці, а також мобільні телефони та інші докази незаконної діяльності.
Дії організаторів нелегального бізнесу кваліфіковано за ч. 3 ст. 258-5 (фінансування тероризму, вчинене організованою групою) Кримінального кодексу України. За скоєння вказаного злочину передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від 10 до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до 3-х років та з конфіскацією майна.
Затриманому зловмиснику повідомлено про підозру. Наразі він перебуває під вартою. За клопотанням прокурора на його квартиру вартістю понад 15 млн грн накладено арешт. Трьом іншим учасникам злочинного «бізнесу», які перебувають на непідконтрольній Україні території, ймовірно, у Донецьку, повідомлено про підозру заочно.
Зазначимо, підозрювані особи – один із співзасновників підприємства, чинний керівник та два співробітники.
Додамо, що у січні 2024 року за публічного обвинувачення Вінницької обласної прокуратури колишнього генерального директора заводу «Ремкомунелектротранс» засуджено за фінансування тероризму.