Ввечері 18 червня в.о. Ладижинського міського голови Олександр Коломієць презентував звіт чи то за 2023 рік, чи то за два роки на посаді. По настрою захід часом нагадував старт передвиборчої кампанії: самонахвалювання, красиві обіцянки, багато пафосних слів та героїчних досягнень, та (часто) замало конкретики. Це враження лише посилили односторонній формат комунікації міського очільника, майже повна відсутність запитань від аудиторії та бурхливі оплески наприкінці заходу. Тож, був це звіт, чи агітація? Спробуємо розібратися.
Олександр Коломієць став виконуючим обовʼязки Ладижинського міського голови в травні 2022 року, коли у відставку подав багаторічний мер міста Валерій Коломєйцев. На фоні одіозного попередника в ладижинців були дуже оптимістичні сподівання на нового очільника. Хоча, після семи горезвісних каденцій Коломєйцева такий кредит довіри міг отримати будь-хто, справедливо буде визнати, що прихід нового в.о. приніс місту багато хорошого. Втім, зачаровуватися політиками — небезпечно, тому спробуємо обʼєктивно проаналізувати звіт Коломійця. Два роки на посаді — достатній термін для змістовної оцінки.
Війна та допомога військовим
В чому точно не можна звинувачувати Коломійця, так це в байдужості до війни. Якщо подивитися сторінки Ладижинської міськради та самого Олександра, можна побачити, що темам війни, допомозі військовим, адаптації ветеранів та інтеграції ВПО присвячено близько половини всього контенту. Це ж стало й головним “локомотивом” звіту.
Зокрема, Коломієць поділився цифрами. Так, у 2023 році на допомогу Силам Оборони з бюджету міста було спрямовано понад 50 млн грн, в той час, як у 2024 році на ці ж потреби закладено вже 66,5 млн грн. Окремо, пан Олександр підкреслив, що станом на початок травня видатки міськради на підтримку Сил Оборони сягнули 12,5% від усіх витрат бюджету. Це дійсно достойні цифри, якими ми, ладижинці, маємо пишатися, адже наше місто йде в авангарді Вінниччини по допомозі армії. До прикладу, в співставних Гайсині чи Жмеринці цей показник ледь сягає 3%.
Енергетика та опалювальний сезон
Допомога нашим захисникам — це, звісно, дуже важливо, але сьогодні це є не подвигом, а обовʼязком кожної громади в Україні. Разом із тим у місцевої влади є безпосередні обовʼязки, за які вона несе відповідальність — перш за все, підтримка нормального функціонування міста, його інфраструктури та комунальних служб. Адже це напряму впливає на функціонування економіки, а відтак і надходжень до бюджету, з якого в тому числі фінансується допомога Силам Оборони.
Як не крути, в плані забезпечення життєздатності міста, питанням №1 є енергетика. Понівечена російськими обстрілами інфраструктура ледь тримається навіть влітку, тому в багатьох чимало страхів щодо майбутньої зими та опалювального сезону. Тут Коломієць говорив багато: запевняв, що питання з опаленням вирішено і взимку ладижинці будуть з теплом, хвалився встановленням автономного живлення “в окремих будинках” і вцілому переконував, що ситуація під контролем міста. Це навіть могло б звучати переконливо, якби не пару нюансів.
По-перше, пан в.о. міського голови не назвав майже ніяких конкретних цифр: ані бюджетів, ані показників забезпеченості енергією озвучено не було. Можливо, не хотіли грузити сухими цифрами? Втім, що стосувалося армії Олександр поділився дуже детальною інформацію щодо бюджету. Тож, або реальні показники поки що не дуже втішні, або нам не хочуть озвучувати суми бюджетних витрат.
По-друге, трохи насторожує те, що Коломієць фокусувався переважно на опаленні, а про електрику говорив побіжно, згадавши, до прикладу, встановлення сонячних панелей на дахах будинків, громадських закладів і підприємств по всьому місту. Цей крок, хоч, звісно, й корисний, але не є стратегічним рішенням, адже сонячна енергія не може бути головним джерелом електрогенерації в енергосистемі. А в зимовий період ефективність такої генерації буде сумнівною, навіть в якості додаткової.
Медицина
Медичний блок дозволив Коломійцю розправити крила. Тут було і про відкриття нових відділень лікарні, зокрема — Другого терапевтичного та Паліативного; і про залучення нових лікарів з числа ВПО; і про розширення кількості медичних послуг, включно з операціями; і про постійне підвищення кваліфікації та опанування додаткових спеціалізації лікарями; і про 3 000 000 грн від Національної служби здоровʼя України; і ще про багато всього.
Але справжньою окрасою медичного блоку став майбутній Реабілітаційний центр, що будується разом із ДТЕК та благодійними фондами за понад 5 000 000 грн. За словами Олександра, реабцентр буде унікальним для всього регіону.
І знову, як у випадку з підтримкою війська, достатньо конкретики та цифр.
Економіка
Цей блок став одою МХП та їхньому благодійному фонду “МХП — Громаді”. Коломієць почав із програми розвитку малого та середнього бізнесу від “МХП — Громаді”. Перейшов до Громадського бюджету, завдяки якому було втілено 27 проектів на 4 млн грн, 1 млн з яких дав “МХП — Громаді”. І продовжив перерахуванням втілених культурних та інфраструктурних проектів від “МХП — Громаді”, плавно підвівши нас до соціального блоку.
Що ж, насичений блок, багато конкретики та відчутних результатів діяльності… фонду “МХП — Громаді”.
Соціалка
Тут Олександр довго та пафосно перераховував численні міжнародні та благодійні організації, співпрацю з якими було поглиблено чи започатковано. Тут і “Червоний хрест”, і структури ООН, і державні органи, і багато інших, включно із вищезгаданим “МХП — Громаді”. Знаковим Коломієць назвав підписання Меморандуму з Міністерством реінтеграції ветеранів, Вінницькою ОВА та міжнародною організацією з міграції щодо будівництва будинку для ВПО, що передбачає залучення $5 млн інвестицій у громаду. Якщо цей проект буде реалізовано, можна буде лише поаплодувати, але ми б не стали передчасно радіти, адже юридичну силу меморандумів українці добре засвоїли на прикладі Будапештського.
Комунальне господарство
В.о. мера розпочав із тези про те, що навіть під час війни комунальники мають підтримувати порядок у місті. Не можемо не погодитися, адже інвестувати в відновлення занедбаного комунального господарства значно дорожче, ніж підтримувати його належний стан. Тут Коломієць почувався досить впевнено. Перерахував багато конкретних кроків у цьому напрямі, починаючи від дрібних ремонтів та встановлення дитмайданчиків і велодоріжок, до стратегічних інфраструктурних проектів на кшталт капремонту зовнішніх мереж холодного водопостачання. На завершення блоку, Олександр подякував усім комунальника за їхню щоденну працю. Тут можемо лише приєднатися.
Спорт
На завершення, майже як у класичних ТБ-новинах, на нас чекав спортивний блок. Коломієць почав із перерахування дитячих гуртків і секцій, які діють в Ладижині: від карате та дзюдо до футболу та баскетболу, від тенісу та бадмінтону до спортивного орієнтування та скелелазіння. Потім Олександр перейшов до більш професійного спорту, згадавши успіхи ВК “МХП Ладижин” та ФК “Авангард”.
Підсумки
Завершився звіт бурхливими оплесками залу — в якийсь момент навіть здалося, що ти знаходишся на партзібранні. Після цього начебто передбачався ще один блок — питання–відповіді. Але тут якось не склалося — пролунало лише одне запитання, що стосувалося майбутнього реабцентру, після чого презентація звіту завершилась.
Загалом, можна сказати, що Коломієць впевнено виглядає в ролі в.о. міського голови та робить помітні успіхи в багатьох сферах. І для ладижинців, змучених сімома каденціями Коломєйцева, Олександр може здаватися ледь не подарунком небес. Але задля стабільного розвитку Ладижину та всієї громади, ми маємо завжди тверезо та критично дивитися на владу, не даючи їм змоги розслабитися чи знахабніти.
Після попередника з таким великим анти-рейтингом Олександр має величезний кредит довіри — рейтинги кажуть про близько 70% підтримки. Але те, як місцями ця презентація нагадувала передвиборчу промову, наштовхує на лякаючу думку. А чи не зловив він “корону” та чи не передчасно починає політичний сезон?
У звіті Коломійця багато як хороших і цілком конкретних речей, так і сумнівних ініціатив, порожнього пафосу та води. Йому є чим похвалитися, але і водночас точно є над чим працювати. Наша з вами задача — вказувати йому на помилки та точки росту. А Олександру, якщо він дійсно хоче стати тим очільником Ладижину, яким він прагне здаватися, варто дослухатися до такої критики. Тоді, можливо, наше велике місто нарешті отримає гідного мера, хоч і з приставкою в.о.