Попри подання до Верховного Суду касаційної скарги адвокатом засудженого за антиукраїнську діяльність митрополита Іонафана (Анатолія Єлецьких) сам екскеруючий вирішив нагадати духовенству Тульчинської єпархії УПЦ МП про те, що є архієреєм РПЦ та членом Патріаршої ради по культурі. Отже, попри перебування у Москві залишається впливовою особою на Вінниччині.
Після публікації статті «Митрополит Тульчинський Іонафан збирається повернутися з Росії на Вінниччину» до редакції звернулися анонімні читачі. Через певні обставини вони не бажають, щоб їхні імена світились публічно. Проте надані ними матеріали підтверджують припущення редакції щодо планів РПЦ та особисто митрополита Іонафана у розрізі Вінниччини.
Нагадаємо, екскеруючий Тульчинської єпархії УПЦ МП митрополит Іонафан (Анатолій Єлецьких), перебуваючи на території країни-агресорки, через свого адвоката подав касаційну скаргу до Верховного суду. Захист намагатиметься оскаржити вирок, за яким архієрея засуджено до 5-річного ув’язнення за антиукраїнську діяльність.
Наразі Верховний суд витребує з Вінницького міського суду матеріали кримінального провадження щодо засудженого митрополита.
За які кошти, архієрей, якого відправили на покой, найняв дороговартісний захист? Немає сумнівів, що на рішення Іонафана судитися вплинуло керівництво РПЦ. Складається враження, що в оточенні Кіріла розмірковують прагматично – до зупинки війни від Києва вимагатимуть «припинити утиски» московських священиків, тому через касацію можна «реабілітувати» та повернути до Тульчина «свого» митрополита, навіть у статусі «позаштатного». У Бершадській громаді Іонафан мав оселю, яка значно комфортніша за келію у Росії. До того ж, попри статус він матиме вплив на ситуацію в регіоні. Схоже, це єдиний сенс касації… Крім цього, у РПЦ розраховують довести свою силу та впливовість духовенству УПЦ МП. Так, це припущення. Але вони ґрунтуються на конкретних кроках росіян.
Можливо, ці припущення і спонукали анонімів зв’язатися з редакцією та надати інформацію із закритого чату у Telegram, який є майданчиком для спілкування духовенства Тульчинською єпархією.
Свого часу чат було створено за ініціативи Іонафана. Хоча він вже не є керуючим, але періодично публікує там різну інформацію, що може наводити на думку, що митрополит де-факто не полишав посаду. Ба більше, такої думки дотримуються також і анонімні джерела.
Уваги найбільше заслуговує допис Іонафана, по суті, розміщення у чаті тульчинського духовенства його заяви, ймовірно, на ім’я високопоставленого представника РПЦ. Так от, засуджений митрополит пояснює, що звернення київського адвоката не змінює його – Іонафана – «статус громадянина Російської Федерації і канонічний послух як архієрея РПЦ і члена Патріаршої ради по культурі, згідно відповідної постанови Священного синоду РПЦ».
За неофіційною інформацією, на Вінниччині, особливо у громадах Тульчинської єпархії УПЦ МП, залишається певна кількість прихильників Іонафана. Його згадують під час богослужінь у храмах, йому співчувають як «жертві переслідувань». На жаль, на третій рік повномасштабного вторгнення росіян, що стало національною трагедією для українського народу, призвело до тисяч смертей, сотні тисяч сімей позбавило домівок, а окремі міста перетворило у руїни, співчувають Іонафану, який ніколи не приховував своєї відданості РПЦ, чиї священики благословляють вбивства українців.
Навіть з Москви митрополит, судячи з його активності у цьому чаті, намагається, контролювати духовенство єпархії на Вінниччині. Він визнає себе російським громадянином, хоча до судового вироку це спростовував. Ба більше, архієрей входить до Патріаршої ради РПЦ. Тобто його наділено статусністю на територіях, де є вплив російської церкви.
Можна припустити, що де-факто він як і раніше намагається керувати чи впливати на керування єпархією. До того ж нинішній правлячий архієрей Сергій (Аніцой) був позбавлений українського громадянства разом з Іонафаном у грудні 2022 року теж через наявність російського паспорту.