Хоча до виборів у Раду залишається рік, штаби основних політичних сил вже сьогодні готуються до парламентської кампанії і визначають кандидатів на мажоритарні округи. Якщо закон про вибори не змінять, округи не розіб’ють по-новому, загалом, якщо б вибори відбулись сьогодні, вінницька «Батьківщина» здивувала б нас цікавими особистостями у якості кандидатів в нардепи.
У травні разом із головою облосередку Людмилою Щербаківською у батьківщинівському «Форумі місцевих лідерів» взяли участь Олег Тарлецький, куратор департаменту партійного будівництва виконавчого секретаріату Валентина Кулик, перша заступниця голови Вінницької обласної «Батьківщини» Леся Мороз, депутати Вінницької облради від «Батьківщини» Влад Рой, Дмитро Копера, Олег Мейдич та депутати міської ради від «Батьківщини» Людмила Ваколюк і Олег Алекса. Більшість з них – кандидати у кандидати у нардепи від партії Тимошенко.
Всі вісім округів Вінниччини у штабі «Батьківщини» вже поділили. Прізвища кандидатів, щоправда, дивують, а їхні біографії – тим паче.
11 і 12 округ, тобто, місто Вінницю і околиці попередньо «ділять» між собою депутати міськради Олег Алекса і Людмила Ваколюк.
Як зазначав рух «Чесно», згідно з декларацією Олега Алекси за 2016 рік, живе він виключно на пенсію близько 3 000 грн на місяць. Фактично, депутат зі ще двома синами живе за межею бідності, адже до мінімального доходу сім’ї з трьох чоловік не вистачає ще 15 тисяч гривень на рік. У Алекси немає ніякого майна, навіть житло відсутнє, а з його статків тільки статутний внесок 35% у ТОВ ”Вадим і К” у розмірі 17,5 тис. грн. У 2014 році згідно з тією ж декларацією, депутат Алекса отримав кредит у розмірі 7,6 млн грн. Якщо і далі депутат житиме виключно на пенсію, то віддавати йому кредит доведеться 215 років.
А ще десять років назад Алекса, який нині живе за межею бідності і збирається стати нардепом, як писали журналісти, володів мережею туристичних баз в Україні та страхував своє авто на сто тисяч доларів. Проте депутат очолює місцевий осередок Федерації боксу та підтримує спортсменів.
Якщо Олег Алекса формально «жебракує», то його колега, «батьківщинівка» Людмила Ваколюк, задекларувала 21 000 кв. м. Рух «Чесно» писав, що лише витяг з реєстру нерухомості Людмили Ваколюк займає 46 сторінок, у неї з-поміж депутатів Вінницької міської ради найбільше нерухомості, правда, основна частина придбана в кредит, про що також свідчить декларація підприємиці.
Але і Ваколюк, і Алекса, попри належність до партії ЮВТ, все ж залишаються прибічниками вінницького міського голови і його команди. Про це свідчить синхронність голосувань цих «батьківщинівців» та мерської більшості у міській раді.
Калинівка, Козятин і Хмільник, 13 округ, Людмила Щербаківська, як кажуть, спочатку «сватала» Олегу Мейдичу, чи не найодіознішому депутату обласної ради цього скликання. Мейдич, відомий у певних колах як «Монгол» почав «засівати» округ ще з 2015 року. Директор Калинівського молокозаводу за цей час встиг не тільки увійти до керівництва обласного осередку, але і очолити фракцію у обласній раді.
Раніше «Монгол» був Олегом Погорельським, але потім взяв прізвище дружини Мейдич. Ось цитати вінницької періодичної преси 2000 – 2005 років: «Кришування» базарників під виглядом охоронної фірми, збір чорного налу з парковок, незаконне зберігання зброї і навіть вбивство».
Видання «33 канал» у 2005 році повідомило про замах на «Монгола», в якому навела факт про смерть людини на ринку «Урожай», якого нібито до смерті забив «Монгол», разом зі спільником на прізвисько «Бик».
Вже після зміни прізвища з Погорельського на Мейдича і часткової легалізації в якості бізнесмена та директора Калинівського молокозаводу, «Монгол» і до сьогодні вважається лідером ОПГ «борців», яка здійснювала декілька рейдерських захоплень підприємств у Вінницькій області. Останнім і найгучнішим було захоплення відомого на весь світ лікеро-горілчаного заводу «Nemirof». Принаймні такі чутки розповсюджують містом ті, хто мабуть не дуже у дружніх відносинах з депутатом. У правоохоронців до Мейдича претензій немає.
Але найбільш резонансним в бурхливій біографії «Монгола» стало вбивство його товариша «Кабана», який на момент замаху знаходився разом з ним в одному автомобілі «Шкода-Октавія». Тоді це замовне вбивство і розстріл у центрі Вінниці посеред білого дня брав на особистий контроль міністр МВС, сьогоднішній генпрокурор Юрій Луценко.
Як пише газета «Місто» №30 за 20 липня 2005 року: «За однією з версій убити мали власника іномарки – відомого у Вінниці кримінального авторитета на прізвисько «Монгол». Правоохоронці одразу ж затримали Монгола-Мейдича. Бо окрім того, що на нього був вчинений замах, з його автомобіля вилучили зброю. Згодом “Монгола” було оголошено у розшукя».
Ось ще декілька заголовків тодішньої преси: Газета «Ріа»: На Вишенке расстреляли спортсмена в машине. Есть версия, что “заказ” был на водителя иномарки. Видання 20 хвилин: Известного спортсмена убили в перестрелке на Вишенке. Газета «Місто»: Стріляли не в «Монгола». А за те, що він зараз у розшуку, треба подякувати судді. Газета «33 канал»: На 600-річчя вбили “Бика”, хоча стріляли в “авторитета” “Монгола”?
Так прокоментував цю подію тодішній голова МВС у Вінницькій області Василь Дремлюга для газети «Місто»: «Монгол» був затриманий за зберігання зброї і за скоєння кількох інших злочинів(!). Але суддя прийняв рішення про те, щоб його звільнити. Я хотів би звернутися до судді, щоб він тепер допоміг нам його шукати».
Але у київському штабі «Батьківщини» говорять, що Мейдича цілком може замінити не менш одіозний кандидат – екс-начальник Південно-Західної залізниці та екс-депутат Вінницької обласної Ради від «Партії Регіонів» Олексій Кривопішин.
4 березня 2015 Уряд відсторонив Кривопішина від виконання посадових обов'язків керівника Південно-Західної залізниці із проханням порушити проти нього кримінальну справу. За словами Арсенія Яценюка, чиновник державним коштом спорудив розважальний комплекс.
У 2006–2008 Кривопішин був депутатлм Київської міської ради від «Блоку Юлії Тимошенко», а у 2010-2015 — депутатом Вінницької обласної ради від Партії Регіонів.
14 округ «віддали» ще одному Олегу – Тарлецькому. Він відомий як спортивний директор вінницького футбольного клубу «Нива-В». Раніше він керував спорткомплексом «Нива» у Вінниці та школою дитячо-юнацького футболу. Самого Тарлецького пов’язують із екс-нардепом від Партії Регіонів Володимиром Продивусом.
Спортшкола з футболу "Прем’єр-Нива" на базі «Ниви-Світанка» була відкрита у 2012 році, її очолив досвідчений менеджер Олег Тарлецький, а фінансувалась вона переважно з благодійного фонду Володимира Продивуса.
15 округ Фортуна, Тимошенко і Щербаківська віддали Дмитру Копері. Хоча. До цього виникали припущення, що на цьому окрузі «батьківщинівці» можуть підтримати Василя Вовка, генерала СБУ, президента все того ж ФК «Нива-В».
Дмитро Копера – колишній підлеглий вже згаданого Олексія Кривопішина, і досі працює на залізниці. Він досить добре себе зарекомендував у столичному офісі на Турівській, тому і є одним із найнетиповіших кандидатів від вінницької «Батьківщини».
16 округ знов-таки може стати «яблуком розбрату». Найочікуванішим кандидатом тут мав би бути голова Могилів-Подільської райради Володимир Сірант. Як багаторічний керівник і натхненник місцевої «Батьківщини» Сірант за логікою мав би стати і кандидатом від партії.
І тут найцікавіше. Як відомо, 1 червня до Вінниці завітав нардеп Іван Кириленко. Він, як виявилось, давно є членом наглядової ради Вінницького національного аграрного університету, президентом якого є екс-регіонал Григорій Калетнік. Як відомо, у Кириленка чималий вплив та вага у «Батьківщині», а тому й не дивно, що можливим кандидатом у 16 окрузі можуть бути або сам Григорій Калетнік, або його племінниця, екс-комуністка Оксана Калетнік, яка після Майдану встигла одружитись та змінити прізвище.
17 округ щедро «засіював» та збагачував Геннадій Мазур, який сьогодні є головою бюджетної комісії Вінницької обласної ради. Мазур у 2013 році став фігурантом, мабуть, найгучнішого скандалу по ухиленню від сплати податків. Правоохоронці підозрювали нинішнього очільника бюджетної комісії у «кришуванні» ювелірного бізнесу та сумнівною схемою імпрорту золота. «Спалився» Геннадій Мазур тим, що вів «золотий щоденник». Туди Мазур вносив всі витрати і доходи – по реалізації золота в підконтрольних магазинах, отриманні наукового звання, своїх боржників і навіть особисті витрати подружжя. Слідство встановило, що з 2007-го по 2012 рік вінницька «пробірка» проклеймовала фірмі «Шарм» більше тонни турецьких золотих прикрас. Однозначно рекорд по Вінниччині та лідерство в масштабах України. Також вистачало підтверджень того, що підприємці діяли під «дахом» «тіньового кардинала» обласної податкової – Геннадія Мазура.
Після скандалу у податковій, Геннадій Мазур не пішов у забуття, а став помічником екс-губернатора Вінниччини, екс-нардепа від «Партії Регіонів» Миколи Джиги, фігуранта «справи Гонгадзе».
Але попри щедре «засівання» округу та постійні «партійні внески» заради сімейного щастя Людмили Щербаківської та очільника вінницького «Укропа» Григорія Зозулі, керівництво не зробило Геннадія Мазура кандидатом у депутати від «Батьківщини».
Замість нього – Владислав Рой. Свого часу проблеми із законом були і у Роя. Його вигнали із міліції та засудили за хабар, який Рой взяв, щоб закрити гучну справу.
Але відомо, що для Людмили Щербаківської Владислав Рой є паличкою-рятівником, якого можна тримати у кандидатах до того часу, як замість нього не з’явиться кандидат із товстим гаманцем і байдуже якою біографією.
Стосовно Геннадія Мазура, то не виключена можливість того, що він балотуватиметься до Ради від цього ж 17 округу, але від «Радикальної партії», яку у Тростянці досі очолює його дружина.
18 і останній округ Вінниччини сьогодні всі аналітики «віддають» Тетяні Редько, яка є депутаткою облради від «Батьківщини», головою комісії зі свободи слова, активною політикинею та невтомною борчинею з корупцією. Щоправда, як ми нещодавно писали, Тетяна Редько та її син, працівник митниці, стали фігурантами скандалу із елітною нерухомістю у столиці.
Тим не менш, колишня помічниця Григорія Калетніка може отримати свого колишнього патрона у якості конкурента на виборах від своєї ж партії.
Також існує думка, що у випадку, якщо по 13 округу балотуватиметься Олексій Кривопішин, то 18 округ вінницька «Батьківщина» віддасть Олегу Мейдичу.
Доки всі ці прогнози – не більше, ніж ворожіння. Тим паче, знаючи характер керівництва обласного осередку «Батьківщини», яке з легкістю перепродасть округ більш «вагомому» кандидату.
Та й подібна схема на Вінниччині вже склалась роками – представники Юлії Тимошенко "заводять" навмисне непрохідних кандидатів із доволі темними біографіями заради того, аби скаржитись на засилля «порошенківців». І чекати на наступні вибори, аби знову продати місця новим кандидатам…