Нещодавно, у Вінниці та на більшості території області спостерігалось доволі суттєве забруднення повітря. Іноді показники чадного газу свідчили про небезпечний для здоров’я людей рівень. Таку картину приміром кілька днів поспіль можна бачити зранку. Через північний вітер 18 квітня смог над Вінницею пов’язували із масштабними пожежами на Поліссі. Але навколо Вінниці достатньо «власних» загорянь.
Щороку, восени та навесні на Вінниччині традиційно підвищується забруднення повітря, зокрема дрібнодисперсним пилом, а також монооксидом вуглецю (чадним газом). Причиною цього є спалювання листя, стерні на полях. Сам по собі процес спалення листя гірший від наслідків роботи промислових підприємств, через низьку температуру горіння, що відбувається на землі, на рівні дихання людини. У цей час виділяється шалена кількість забруднюючих речовин, зокрема дрібнодисперсного пилу, на що активно реагують засоби громадського моніторингу. У тонні таких спалених відходів приблизно 30 кг шкідливих речовин.
Кабмін запевняє, що рівень забруднення повітря у Вінниці в межах норми. Це підтверджують й дані спостережень на мережі моніторингу Гідрометслужби - в останні дні високих рівнів забруднення оксидом вуглецю не зафіксовано.
Так, за останні 10-20 років стан навколишнього природного середовища у Вінницькій області можна охарактеризувати як відносно стабільний, не дивлячись на те, що останнім часом в світі спостерігається катастрофічне зменшення вмісту кисню в атмосфері. Вінниччина, в цілому, характеризується як порівняно благополучний регіон із значно меншим, ніж в промислових областях, рівнем забруднення атмосферного повітря. А деякі південні райони можна назвати екологічно чистими. Наче високогір'я Альп. Наприклад, у Могилів-Подільську обсяг викидів за останній рік склав лише 27, 6 т ( в районі 69,2), а найчистішім є Чернівецький район - 10,8 т.
Загалом, кількість викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря за 2019 рік становила 169,94 тис. т, що в порівнянні з 2018 роком збільшилась лише на 1,7 тис.т. Найбільше викидів спостерігається у Ладижині, порчиною є місцева ТЕС (73671,9 т), через яку страждають й сусідні Тульчинський (4488 т) та Тростянецький райони (3670 т). Місто енергетиків - це такий собі місцевий Кривий Ріг (лідер по забрудненню в Україні).
Викиди усіх інших підприємств області становлять близько 10%, а у місті Вінниця забрудненість атмосферного повітря в більшості своїй спричинена викидами автотранспорту.