Громадська організація Transparency International Ukraine 31 березня опублікувала результати двох досліджень – Рейтингу прозорості 100 найбільших міст України та Рейтингу підзвітності 50 міст України. За першим з них Вінниця увійшла до ТОП-5.
Як зазначають автори, за результатами обох досліджень рівень підзвітності виявився вчетверо нижчим за рівень прозорості.
Лідерами за рівнем прозорості роботи органів місцевої влади у 2020 році вперше стали Маріуполь і Львів, які набрали 86,6 та 85,2 бала зі 100. У топ-5 рейтингу прозорості міст також увійшли Дрогобич Львівської області (78,1 бала), Вінниця (76,7 бала) і Тернопіль (75,2 бала).
До першої десятки вперше потрапив Володимир-Волинський, що на Волині, який протягом року найактивніше втілював рекомендації щодо прозорості й отримав найбільший приріст – 22 бали.
Також серед міст Вінниччини моніторилась Жмеринка, яка отримала 36,2 бали.
У п’ятірці найпідзвітніших міст України 2020 року, крім Маріуполя та Львова, також Покров (22 бала), Біла Церква (21 бал) та Чернівці (20 балів). При формуванні Рейтингу підзвітності 50 міст враховувалися відгуки представників громадських організацій та жителів, які вони залишили на онлайн-платформі Transparent Cities.
За чотири роки рейтингування середній показник прозорості зріс на 59,5% і тепер становить 47,7 бала. Однак попри позитивну динаміку, цьогоріч темпи підвищення прозорості міст уповільнилися і становлять 4,4%.
«Публікація даних на сайті міськради чи ухвалення нормативно-правових актів не означає автоматичну прозорість місцевої влади. Результати рейтингів демонструють суттєвий розрив між практичною та формальною відкритістю. Через ці дослідження ми побачили, що жителі міст чекають від влади зовсім іншого, ніж отримують – запит не відповідає пропозиції. Усунення саме цієї розбіжності має стати новим орієнтиром для муніципалітетів в найближчі роки», - пояснив виконавчий директор ТІ Україна Андрій Боровик.
Рейтинг складено в межах проєкту "Transparent Cities: електронна платформа взаємодії громадян та місцевої влади для забезпечення підзвітності та належного врядування", який реалізується за фінансової підтримки представництва Європейського Союзу в Україні.