У селі Серебрія, розташованому поблизу Могилева-Подільського на Вінниччині, місцеві активісти хочуть створити історичний музей на базі колишнього військового об’єкту – ДОТ- 86. До Другої світової війни він був складовою так званої «Лінії Сталіна» - мережі оборонних споруд на кордоні СРСР.
Як розповідає «Суспільному» керівник пошукової групи Сергій Кладько, збудували ДОТ у Серебрії у 1930-х роках. Це одна із найдовших в Україні оборонних «точок» часів початку і середини минулого сторіччя.
Оборонну споруду будували в умовах надзвичайної секретності, навіть селянам було невідомо, над чим працюють військові, місцеві робітники та ув’язнені. А бетонну «фортецю» будували на глибині 10-15 метрів. Працювали вночі. Витратили на спорудження ДОТ-86 вісім років.
Нині, як пояснює С.Кладько, окрім довжелезних коридорів, збереглися 59 кімнат. За його словами, тут знаходилися дизельний генератор, водяне опалення, кухня та власна свердловина із водою. А ще кімната зв’язку, в’язниця, санвузли і склад з боєприпасами.
У 1941 у ДОТі перебував 50 окремий польовий батальйон. Він мав відбити наступ військ з румунської на той час Бесарабії, що за Дністром. Але радянські війська відступали із заходу, а ті, хто залишався, оборону тримали кілька днів. Їх залишили без прикриття з тилу.
Кладько запевняє, що тогочасна пропаганда переконувала, що «Лінія Сталіна» неприступна. Бійцям Вермахту та їхнім румунським союзникам доводилося підривати окремі укріплення, тому що обійти їх не було можливості, тож наземні споруди на території Серебрії не збереглися.