Ще рік назад ТОВ «Агро-Еталон» могло похизуватися вагомими результатами не тільки серед агропідприємств Вінниччини, але і всієї України. Проте, влітку 2018 року після зміни керівництва, «Агро-Еталон» замість провідного підприємства перетворився у типову «кайдашеву сім’ю».
На початок 2017 року підприємство ТОВ «Агро-Еталон» мало найбільший в країні холодильник для зберігання фруктів площею 18 000 м². Тоді керівництво компанії розглядало можливість будівництва заводу з виготовлення фруктових концентратів у Сутисках Тиврівського району.
Як було
Станом на минулий рік у «Агро-Еталона» був, напевно, найбільший сад в Україні – більше 500 гектарів. Таких великих садів мало навіть в Європі. У Польщі звичайний сад займає площу 1-2 га, максимум до 10 га. В Італії є сади до 20 га, і це вже багато для Європи.
Крім того, «Агро-Еталон» взагалі не залежав від держави:
- Мій досвід отримання допомоги від держави негативний: дадуть тобі дотації, потім років 5 тягають по інстанціях. Цікаво, що тебе перевіряють 10 разів перш, ніж дати гроші. А потім «тягають» по службам, стверджуючи, що ти незаконно отримав дотацію, - розповідав нині вже колишній керівник підприємства Гачай Шафієв.
І проблем з землею у підприємства не було. Селяни здавали землю підприємству на 49 років в оренду, в окремих селах - 30 років. Так люди довірилися. «Агро-Еталон» день у день платив орендну плату. Інколи в 2 рази більше, ніж за договором. За договором - 3% від нормативної грошової оцінки, «Агро-Еталон» платив - 8%. Також підприємство ремонтувало вулиці, проводило воду, культурні заходи - всім в селі допомагали.
- 90% власників земельних паїв - за нами, не йдуть на поводу у перекупників. Якщо у тебе є авторитет, то люди не піддаються. Але нічого даром не дається. Треба боротися, показувати людям, що ти краще і більше про них піклуєшся, - із гордістю розповідав Гачай Шафієв у 2017 році.
На «Агро-Еталоні» в ті роки працювали в середньому 500 працівників, в сезон - до 1000. Якщо раніше люди їхали з села в пошуках роботи, то завдяки «Агро-Еталону» в районі не було незайнятих, відчувався дефіцит робочої сили. Більше того, неможливо було знайти водіїв - тільки «стара гвардія», трактористів, зварювальників. Наприклад, зарплата водія в сезон досягала 15000 грн.
Все йшло чудово, доки…
Як стало
Як зазначає vinnytsia.today, ситуація змінилася, коли до справ долучився інший менеджмент.
Тобто … доки влітку 2018 року підприємство не очолив колишній начальник Вінницької і Тернопільської обласних «податкових», колишній депутат Житомирської облради від «Партії Регіонів» Олександр Вітрук.
І на успішному підприємстві, такому ласому шматці для рейдерів, одразу почалась «податкова оптимізація» за звичними схемами часів Януковича.
Перш за все, засновником ТОВ «Агро-Еталон» є Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами "Антара"», засновником якого є, в свою чергу, Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія "Антарес"». А засновником останнього засновника є Компанія «Олстен венчурс лтд.», що зареєстрована за адресою «Лондон, Квін Енн стріт, 48, Сполучене Королівство». Власниками «Олстен Венчурс», звичайно, номінальними, є Едвард та Сара Петре-Мірс , які тримають активи в офшорній зоні - PGBR , ВЕЛИКОБРИТАНІЯ, ОСТРІВ НЕВІС, СЕНТ-ДЖЕЙМС ПЕРІШ,СЕЛИЩЕ НЬЮКАСЛ, ШОСЕ СТЕЙТ.
Тобто, всі гроші, які заробляє підприємство на вирощуванні, сортуванні, зберіганні, переробці, продажу агропродукції йдуть не у бюджет Вінниччини, не у державний бюджет України, а на офшорні острови Великобританії.
Але у цьому колишній податківець Олександр Вітрук не бачить порушень.
Він почав ставити власні умови селянам. Якщо раніше Шафієв виплачував вчасно пайові гроші, то Вітрук за ті ж кошти вимагав у грудні 2018 року підписати «нову угоду» з новими правилами. Інакше, казав Вітрук, селяни не отримають і ті кошти, які мали б законно отримати ще у вересні.
За умови, що на землі у Василівці на Тиврівщині, де знаходяться основні ресурси «Агро-Еталону» претендують одразу три підприємства, селяни почали масово розривати договори оренди із Олександром Вітруком. За півроку керівництва колишнього податківця більше трьох десятків власників паїв подали судові позови з вимогою розірвати договір із «Агро-Еталоном».
Більшість з цих справ місцевий суд у Тиврові розглядатиме вже з 2019 року. І не виключено, що до початку нового сезону кількість справ не збільшиться ще…
У Василівці кажуть, що Вітрук навмисне доводить підприємство до банкрутства, оскільки воно заважає «впливовим конкурентам» з колишніх однопартійців колишнього податківця. Чи це так – час покаже…