В рамках Air ГогольФест пройшла лекція Владислава Троїцького «Культура і місто: як не загубитись на мистецькій мапі країни». Відомий український режисер, актор, драматург, арт-менеджер поділився із вінничанами та гостями фестивалю своїми думками про те, що потрібно зробити, аби Вінниця «зазвучала» і як культурний центр України.
Air ГогольФест, за словами Владислава Троїцького – це, фактично, франшиза, власний вінницький бренд із прив’язкою до всеукраїнської назви, який вінницькі митці та популяризатори культури відтепер зможуть використовувати для створення нових культурних центрів, заходів, звершень.
На думку Владислава Троїцького, Вінниця – доволі «сонне» місто, яке відомо максимум своїм фонтаном. Про якісь інші культурні події у місті та області, як запевнив Троїцький, він не чув, хоч і уважно слідкує за культурним життям країни. Разом з тим, вінничани нагадали митцю, що саме тут, у Вінниці, провели два фестивалі Intermezzo та фестиваль «Острів Європа». Хоча і пожалілись, що відвідувачів було мало…
Разом з тим, ніхто в залі – ані Троїцький, ані слухачі – не згадали про OperaFest у Тульчині, про щорічний джазовий фестиваль у Вінниці. Дивно.
Як позитив, Троїцький сказав, що Вінниця – нічим не гірша за американські міста, наприклад, за Портленд, з якого він щойно приїхав. Взагалі, він побачив у нашому місті чимало здорових людей, які могли б створювати культурний код самі, а не шукати допомоги у влади, очікувати на схвалення чиновників і просити їхньої волі на побудову мистецьких центрів чи на спонсорування арт-акцій чи заходів.
Митець додав, що головний плюс як Вінниці, так і України – відсутність конкуренції. Хіба що конкурентом може бути «символ України» - Михайло Поплавський. Останній, за словами режисера, без жартів, тягне на нацсимвол, оскільки вміщує в себе все: любов до сала, горілки, молодих пишногрудих дівчат навколо, які готові виконати будь-який каприз. І це, за словами Троїцького, і є трагедією української культури – оскільки саме Поплавський очолює головний культурний вуз України…
Головний меседж лекції Владислава Троїцького був саме у тому, що тільки об’єднавшись і почавши робити, створювати власний культурний продукт, вінничани зможуть не тільки «розбудити» власне місто, але і зробити всеукраїнський, міжнародний продукт, який стане візитівкою Вінниці.
Довідково. Владисла Троїцький, 54 роки, український театральний актор, режисер, драматург і телеведучий. Засновник першого в України незалежного театру Дах. Засновник і художній керівник гуртів Дахабраха, фрік-кабаре Dakh Daughters, лялькове кабаре ЦеШо, проекту NOVAOPERA. Засновник і президент міжнародного мультидисциплінарного фестивалю ГОГОЛЬФЕСТ. Режисер у театрах України, Німеччини, Угорщини, Польщі, Швейцарії