Ні для кого не секрет, що мета будь-якого комерційного підприємства - максимізувати свій прибуток. Сучасний відповідальний бізнес прагне бути більш екологічним. Успішний - знаходить шляхи поєднувати ці цілі. Будуючи бізнес з виробництва м'яса птиці, в МХП відразу ж передбачали утилізацію 100% відходів птахівництва. У 2015 році компанія переглянула підхід і переобладнала виробництво так, щоб переробляти відходи, а не утилізувати їх. Таким чином, холдинг не тільки знижує вплив на навколишнє середовище, але і розвиває високомаржінальний бізнес. Зокрема у Вінницькій області.
Безвідходне виробництво
Для деяких екологічний бізнес асоціюється з виробництвом натуральних продуктів. Хоча насправді це більш широке поняття, яке включає і раціональне використання ресурсів, і захист навколишнього середовища, і переробку відходів виробництва і багато іншого. Причому практики говорять, що сьогодні вести екологічний бізнес - це не тільки відповідально, але й вигідно.
В останні роки в Україні зростало виробництво птиці, підприємства прагнули задовольнити внутрішній попит і активно розвивали зовнішні поставки. Непосвячені в тонкощі птахівництва напевно не замислюються над тим, що за збільшенням виробництва птиці стоїть проблема утилізації відходів. Але через те, що в новинах іноді все ще з'являються повідомлення про несанкціоновані могильниках, очевидно, що з утилізацією відходів тваринництва бувають проблеми.
З часів СРСР в Україні відходи птахівництва утилізували на спеціальних державних ветсанутильзаводах, яких раніше було 28, а сьогодні залишилося 8-9. Як у Тульчині. Оскільки діючих підприємств по переробці відходів зовсім мало, їх потужності невеликі, а обладнання і технології - застарілі, вони часто не справляються з обсягом роботи і не завжди можуть приймати сировину для утилізації. Хоча, зрозуміло, послуга з переробки не безплатна, за кожну тонну відходів постачальник сплачує близько 3 тис. грн. При цьому продукт, який виходить в результаті переробки на таких підприємствах, можна використовувати хіба що як добриво на полях.
За кордоном тільки деякі виробники м'яса самостійно переробляють відходи, а інші, в основному, реалізують їх стороннім підприємствам. Саме реалізують, а не платять за утилізацію, як в Україні. До речі, для позначення переробки побічних продуктів забою є навіть спеціальне слово - рендеринг. Заповзятливі м'ясопереробники вже давно зрозуміли, що заробляти можна не тільки на м'ясі птиці, але і на продукції з її відходів, тому роблять з цього напрямку окремий бізнес. А деякі зарубіжні виробники м'яса кажуть, що маржа на продуктах рендеринга вище, ніж на виробництві курятини.
Найбільший виробник м'яса курки в Україні - компанія МХП - ще в 2007 році стала розвивати переробку відходів птахівництва на своїх підприємствах. До слова, на відміну від «Миронівської птахофабрики», «Вінницьку птахофабрику» компанія будувала вже з урахуванням того, що побічна продукція буде перероблятися в високоприбуткові продукти, а не утилізуватися. Сьогодні на обох фабриках є рендеринг, в який МХП інвестувала близько € 36 млн.
«Курка - це не просто джерело м'яса, білка, але і джерело сировини для виробництва кров'яного, пір'яного, м'ясо-кісткового борошна і жиру. І якщо раніше на фабриках компанії були цеху утилізації відходів виробництва, то сьогодні це підприємства рендеринга, на яких виробляються високоприбуткові продукти найвищої якості і дуже затребувані на локальних і експортних ринках», - прокоментував технічний директор Департаменту птахівництва МХП Віталій Адамчук.
Таким чином, МХП організувала рендеринг продуктів переробки, за рахунок чого отримує додаткову вартість там, де ще недавно були додаткові витрати.
У чому цінність відходів?
Для виробництва м'ясо-кісткового курячої борошна і жиру використовуються м'які тканини і частково кістковий каркас птиці (голови і лапи). Для виробництва кров'яногоборошна, відповідно, беруть сиру кров, яка на спеціальній лінії під тиском і температурою перетворюють в сухий сипучий високопротеїновий продукт. Пір'яне борошно випускають на окремій лінії, де спочатку з допомогою тиску і температури проводять гідроліз зволожуючого пір’я, а потім його сушку. Всі процеси відбуваються дуже швидко, що дає можливість отримати готові продукти найвищої якості.
Всі три види борошна - високопротеїнові, легкозасвоювані продукти, які застосовуються для годування тварин. У виробництві кормів головним показником є частка білка в продукті. Як розповів начальник відділу експорту продуктів переробки МХП Максим Гузев, в м'ясо-кістковому борошні, що виробляється на підприємствах МХП, цей показник становить 62-70%. У пір'яному борошні рівень протеїну досягає 80-89%. І самий високопротеїновий продукт - кров'яне борошно, де 90-97% чистого протеїну. Цей вид борошна є і самим легкозасвоюваним (90%) продуктом. Показник засвоюваності м'ясо-кісткового та пір'яного борошна становить 80-85%.
Також для продуктів переробки важливий показник жирності, який не повинен перевищувати 16%. Чим нижче відсоток жиру, тим нижче кислотне і перекисне число, тим менше окислюється продукт, тим, відповідно, більше термін його зберігання. До слова, якщо раніше МХП випускала продукцію, яка могла зберігатися три місяці, то сьогодні, завдяки вдосконаленню технології, термін зберігання борошна становить півроку.
До слова, на засвоюваність того чи іншого продукту переробки впливає рівень золи в ньому. Фахівці кажуть, що зольність курячого м'ясо-кісткового борошна в птахівництві не повинна перевищувати 12-15% - чим менше коефіцієнт золи в продукті, тим легше він засвоюється.
«Ми дотримуємося міжнародних стандартів. І зольність продукції, що випускається на підприємстві - пір'яного борошна не перевищує 5-7%, а кров'яної - 3%», - зазначаєначальник відділу експорту продуктів переробки МХПМаксим Гузєв.
Взагалі зола утворюється в процесі високотемпературної обробки відходів. І чим більше в відходах переробляється залишків хрящів, кісток, тим більше в борошні відсоток золи. Відповідно, чим менше твердих частин, тим зольність нижче, продукт делікатніше і легше засвоюється. В цілому, за словами Максима Гузєва, якість продуктів рендеринга залежить як від якості сировини і його свіжості, так і від технології переробки. У зв'язку з тим, що підприємства МХП переробляють велику кількість птиці, на рендеринг надходить постійно свіже сировину.
«На фабриках компанії шість днів в тиждень проводиться забій птиці, і час від отримання сировини до виробництва борошна і жиру не перевищує 6 годин. Навіть провідні європейські переробники не можуть собі дозволити таку швидкість, тому що там немає вертикально-інтегрованих виробництв», - пояснює М.Гузєв.
За його словами, компанія активно нарощує виробництво продукції найвищої якості. І якщо ще на початку цього року в загальному обсязі продукції, що випускається товар так званого super-premium сорти займав 66%, то в липні - 90,3%, а у вересні - 94,5%. У МХП планують, що в подальшому частка продуктів найвищої якості буде вище 95%.
Сфери застосування: petfood, аквакультури і не тільки
Куряча м'ясо-кісткове борошно застосовується в основному для корму тварин і риб. Для виробництва корму для домашніх вихованців (petfood) використовують в основному м'ясо-кісткове і в деяких випадках пером борошно. В цілому вимоги до якісного складу кормів для кішок і собак дуже високі і порівняти зі стандартами якості на виробництві дитячого харчування. Продукт повинен засвоюватися на 85-90%. До речі, вартість як самого корму, так і сировини для його виробництва залежить від вмісту протеїну і зольності. В продукції середньої цінової категорії вміст протеїну буде до 65% і золи - до 15%. У м'ясо-кісткового борошна високої цінової категорії протеїну міститься більше 68%, золи - менше 12%.
За словами Максима Гузєва, на українському ринку крім Petfood-індустрії, м'ясо-кісткове куряче борошно зараз широко використовується на норкових фермах, а також для виробництва кормів для свиней і великої рогатої худоби (великої рогатої худоби).
«Тваринний протеїн з продуктів переробки добре засвоюється, тому його широко застосовують в крос-годуванні. Тобто, куряча м'ясо-кісткове борошно підходить для годування свиней, великої рогатої худоби, домашніх вихованців тощо», - додаєМаксим Гузєв.
Також курячу борошно, яка має велику білкову цінність, застосовують для годування морської, річковоїта океанічної риби. Під час нересту, цей продукт є одним з основних компонентів в раціоні риби.
Кров'яне куряче борошно використовують в кормовій промисловості аквакультури. Також цей продукт демонструє хорошу конверсію (відношення кількості витраченого корму до одиниці отриманої продукції, - ред.) При вирощуванні великої рогатої худоби. Тобто невелика дозування кров'яного борошна в комбікормах для ВРХ дає хороші показники зростання і ваги бичків.
Пір'яне борошно в більшій мірі використовується на аквафермах, але у продукту є і більш несподівані сфери застосування. Наприклад, як розповів Максим Гузєв, в цьому році МХП продав зарубіжної компанії пір’яне борошно як добриво для вирощування томатів.
Крім борошна з відходів птахівництва виготовляють жир: кормовий і технічний.
«Наші фабрики, за визначенням, випускають кормовий жир. Технічним жир робить додавання GTH-маркера (Glyceroltriheptanoate). Справа в тому, що за європейським регламентом будь-якого технічний жир, що перетинає кордон ЄС, повинен слідувати з відповідним маркером. GTH-маркер - це своєрідний барвник. Жир з GTH-маркером не може бути використаний для виробництва кормів», - пояснює Максим Гузєв.
До слова, перший і другий сорт технічного і кормового жирів відрізняються рівнем кислотного числа. Чим нижче кислотне число, тим вище сорт. Кормовий жир використовується для виробництва кормів для великої рогатої худоби, свиней, домашніх вихованців і навіть в харчовій промисловості. Якщо кислотне число кормового жиру нижче 5 мг КОН/г, продукт вважається харчовим, його можна застосовувати, наприклад, у виробництві курячих бульйонів. Технічний жир використовують в біодизельній і миловарній промисловостях. При виробництві біогазу цей продукт дає додаткову енергію.
Компанія МХП 90% виробленого технічного жиру експортує на європейські біодизельні заводи (переважно до Польщі). У 2020 році за цим напрямом компанія відкрила для себе нові ринкі- Швецію і Нідерланди. А ще саме курячий жир виробництва МХП став першим в історії товаром, який експортували з України в Перу. Першу поставку для цієї латиноамериканської країни в МХП здійснили теж в цьому році. Також компанія експортує технічний жир в Австрію і Литву. У планах - ринки Данії, Фінляндії, Норвегії, які широко використовують тваринні жири в біодизельній промисловості.
До речі, великі виробники біодизелю в Нідерландах і Фінляндії сьогодні розробляють високооктанове паливо з тваринних жирів і використаного рослинного масла для авіації. Іншими словами, досить імовірно, зовсім скоро Boeing і Airbus літатимуть на паливі, що складається в тому числі з курячого жиру.
Як сказав Віталій Адамчук, МХП щорічно планує відкриття нових ринків збуту. Команда відділу рендеринга вивчає потреби замовників в тій чи іншій країні, підлаштовує технологію виробництва, щоб продукція, що випускається відповідала очікуванням клієнтів, та потім домовляється про відвантаження. Така взаємодія з замовниками дозволяє удосконалювати технологію, розвивати напрямок переробки відходів.
Таким чином, досвід МХП - ще один доказ того, що відповідальний і прогресивний бізнес знаходить способи «мінуси» перетворювати в «плюси». Замість того, щоб нести витрати на переробку відходів, компанія отримує додаткову вигоду від їх переробки і підвищує екологічність власного виробництва.
Джерело: Latifundist.com