Хоча у багатьох лісництвах Вінниччині у 2023 році централізовано запроваджувався відстріл лисиць, через їх надмірну кількість та задля запобігання поширенню тваринами сказу, уникнути розповсюдження хвороби міському середовищі уникнути не вдалось. В Іллінецькій міській громаді зафіксовані випадки сказу серед домашніх котів, що спонувало владу до вжиття такого заходу як карантин.
Про це із посиланням на Вінницьке районне управління ГУ Держпродспоживслужби у Вінницькій області повідомляє Іллінецька міська територіальна громада.
«У с. Василівка Іллінецької громади виявлено неблагополучний пункт по сказу тварин внаслідок захворювання кота, який прибився до одного з дворів», - йдеться у повідомленні.
Зазначається, що кіт поводився агресивно, спричинив подряпини та покуси власникам двору.
«Через декілька днів під час ізоляції та нагляду тварина загинула. Патологічний матеріал (головний мозок) від трупа кота було доставлено для лабораторного дослідження у Вінницьку регіональну державну лабораторію Держпродспоживслужби з метою встановлення діагнозу. Відповідно до звіту про результати випробовувань патологічного матеріалу №007537 п.м./23 від 15 листопада 2023 року підтверджено захворювання тварини на сказ», - вказують у Держпродспоживслужбі.
Двоє людей контактували з хворим на сказ котом. В Іллінецькій міській лікарні пацієнтам проводять щеплення.
«Рішенням Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії Вінницької райдержадміністрації №27 від 15 листопада 2023 року оголошено неблагополучним щодо сказу тварин двір, де загинув кіт і територію с. Василівка та накладено карантинні обмеження на 2 місяці», - даодають в управлінні.
Також 7 грудня на території громади виявлено ще один випадок захворювання домашнього кота на сказ – цього разу у с. Павлівка.
Нагадаємо, сказ – це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом сказу. У разі зволікання з наданням кваліфікованої медичної допомоги смерть неминуча.
Ллюдина може заразитися сказом від інфікованої тварини через укус, подряпину та мікроушкодження шкіри, потрапляння зараженої слини на слизові оболонки. У контактний спосіб людей найчастіше інфікують коти й собаки – з-поміж свійської фауни, а в дикій природі – лисиці та вовки.
З метою запобігання виникнення сказу потрібно регулярно (щороку) проводити щеплення домашніх тварин проти сказу, особливо котів. У разі прояву клінічних ознак захворювання слід негайно звернутися до спеціалістів державних установ ветеринарної медицини або доправити тварину для огляду у ветеринарну установу.
У випадку виявлення контакту домашніх тварин з тваринами дикої фауни повідомляти спеціалістів ветеринарної медицини для проведення відповідних заходів, з метою запобіганню зараження та загибелі домашньої тварини.
«На території міста Іллінці 12 -13 грудня з 9.00 спеціалістами Іллінецького відділу Вінницької районної державної лікарні ветеринарної медицини будуть здійснюватись профілактичні щеплення собак та котів проти сказу», - пояснюють у громаді.
Вакцина проти сказу надається безкоштовна, але згідно затверджених тарифів на ветеринарні послуги вартість за щеплення 1 голови становить 11,76 грн. плюс вартість одноразового шприца.