На 23 лютого заплановано проведення торгів щодо продажу ЄМК ДП «Вінницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», який розташовано на вулиці Келецький, 63. У фонді держмайна розраховують, що потенційних покупців не стільки приваблюватимуть приміщення, скільки специфіка підприємства, адже воно здатне виконувати найскладніші землевпорядні, землеоціночні та геодезичні роботи, має фахівців та відповідне обладнання.
За словами керівника регіонального відділення ФДМ по Вінницькій та Хмельницькій областях Андрія Маркевича, головною «родзинкою» об’єкту є не розташування. Адже інституту належить лише 31/50 адмінбудівлі. Заклад розташований на частині 1-го, 2-му, 3-му та 5-му поверхах. Переважно це кабінети, а коридори є спільною власністю із сусідами. До того ж земельна ділянка під будівлею належіть міськраді.
«Ми продаємо юридичну особу. Власник, який її придбає, прийматиме рішення про подальшу долю підприємства. За умовами продажу, протягом 6 місяців заборонено звільняти 78 працівників, треба погасити поточну заборгованість перед державним, місцевим бюджетом і по зарплаті», – розповів NaПарижі Андрій Маркевич.
Серед принад називають фаховий колектив і прибуткову діяльність. Заклад виконує землевпорядні, землеоціночні та геодезичні роботи, відбір і аналіз ґрунту, реєстраціє у держкадастрі. Повний цикл виробництва землевпорядних документів.
«Інститут є лідером ринку», – додав очільник регіонального управління.
Чому ж держава вирішила позбутися такого активу? Бо він не є стратегічним. Все, що можна передати у приватні руки намагаються продати. Як зазначається на privatization.gov.ua, стартова ціна єдиного майнового комплексу – 15,6 млн грн.
Також А.Маркевич запевняє, що не може розголошувати назви, але і фізичні, і юридичні особи вже отримали доступ до інформації про інститут різного характеру.
За словами директора державного підприємства «Вінницький науково-дослідний та проєктний інститут землеустрою» Ярослава Ярославського, колектив немає фінансової спроможності придбати.
«Але ми зацікавлені у тому, аби інвестор розумів, що це діюче підприємство… авторитетне у Вінницькій області. Воно хоче вдосконалюватись і покращуватись. Ми зацікавлені у тому, аби і надалі працювати, а не дійти до звільнення працівників, якщо заклад розглядатимуть, як приміщення під оренду офісів», – зазначив Я.Ярославський.
Нині інститут працює над інвентаризацією земель Міноборони. І робота не завершена.
По результатам 2020-23 років підприємство працювало з «чистим» прибутком. До війни – 1,3-1,5 млн, після початку повномасштабного вторгнення – значно менше мільйона. Навіть попри повну відсутність замовлень у перший рік повномасштабного вторгнення.
«Сьогодні зарплата та комунальні платежі виплачені», – додав директор підприємства.
Як пояснює Я.Ярославський, потенційні покупці заходять. Перед візитом вони впевнені, що продається все приміщення адмінбудівлі. Викупивши, його можна зруйнувати, а на цьому місце збудувати житло.
«Перше – земля не є власністю ДП і не є об’єктом продажу. У будівлі розташовано два держпідприємства, а продається лише одне з них. (ДП «Поділлягеодезкартографія» не продають, – прим.ред.). Коридори, хол, актова зала у спільній власності», – зауважив директор підприємства.
Ярослав Ярославський відмічає зменшення попиту у сільській місцевості, адже до війни левова частина замовлень було від агрохолдингів і аграріїв-орендарів.
«Нині вони не мають колишніх прибутків, тому відчуваємо зменшення цікавості з їхнього боку. На аукціонах нам складно вигравати конкуренцію по ціні у приватників, які значно менше платять податків. З кожного мільйона 440 тисяч ми сплачуємо у вигляді податків, а ФОП – декілька тисяч гривень», – зазначив очільник інституту.
Сьогодні на цьому ринку на Вінниччині працює 95 ФОПів і декілька ТОВ.
«Наша перевага у тому, що є перелік робіт, який не вміють виконувати приватні фірми. Зокрема це встановлення меж населених пунктів, нормативно-грошова оцінка об’єктів населеного пункту, великі інвентаризаційні об’єкти, де потрібно залучати декілька груп геодезистів. ФОП чи фірма з 3-4 співробітників швидко таку роботу не виконає, на відміну від нас. Такі тендери ми однозначно виграємо», – пояснив Я.Ярославський.
Отже, держава вирішила остаточно «відпустити» ринок землевпорядкування, відмовилась від переваги ДП, тому інститут виставлено на продаж.