Як показали результати виборів на 12 окрузі, постійна присутність у ЗМІ, на бордах і склі автівок та маршрутних таксі – зовсім не є запорукою перемоги на виборах. І навіть не стає нардепом той, хто найбільше витратить коштів на кампанію. Переміг, як би це не звучало банально, загальнодержавний бренд. І хто купив першим франшизу – той і став нардепом. Чи представник того – все може бути.
Найдорожче на 12 окрузі голос обійшовся забудовнику Вікторії Галіцькій. Попри настирливу рекламу, постійну присутність у соцмережах, новоспечена політикиня примудрилась набрати 3,36% (2685 голосів). При цьому Галіцька витратила на кампанію 468 800 гривень власних коштів. Фактично, кожен голос коштував забудовниці-політикині майже 175 гривень. Фактично, грошей як на квартиру, а вихлоп ніякий. Дивно, як з такими талантами люди займаються чесним будівельним бізнесом.
Дещо більше пощастило вкластись адвокату Олександр Білошкурському. Він вніс до скарбнички своєї кампанії 110 157,5 гривень і набрав у результаті 841 голос. Тобто, кожен голос виборця коштував політику майже 131 гривню.
Найдешевше взяв виборців Ігор Головін. Він, якщо вірити його звіту, не витратив ані копійки коштів і набрав 300 голосів. Хоч він і посів останню сходинку, але ж без будь-яких грошей за нього віддали голоси 300 вінничан!
5 місце. Сергій Кривешко
Відомий перевізник та "радикал" напередодні виборів зрікся свого вождя Олега Ляшка і, змінивши імідж, став прихильником Смішка. Але що Ляшко, що Смішко не допомогли Кривешку стати народним обранцем.
Кандидат витратив на кампанію 44 700 гривень власних коштів. Ніхто не робив внески до його фонду. Кожен голос обійшовся Кривешку у 7,55 грн.
Найцікавіше придбання – брендування двох автівок у ФОП Толмачова Олена Василівна за 10500 грн. Щоправда, про брендування своєю агітацією громадського транспорту – маршрутних таксі, які могли входити до «орбіти» впливу Кривешка-перевізника, кандидат не згадав ніде.
Насправді, є досить вагомі причини сумніватись у тому, що кампанія Кривешка дійсно коштувала тих грошей, про які він зазначає у звіті.
4 місце. Леонід Марцинковський
Молодий і амбітний, кандидат, про якого вже за кілька тижнів говорили як про переможця перегонів у 12 окрузі, раптом навіть не потрапив до трійки призерів. Підтримка Володимира Гройсмана на кожному банері, з кожного білборду не допомогла.
Скромний, але відомий та маститий адвокат, який очолює раду підприємців при вінницькій мерії не знайшов власні кошти на свою кампанію. Але допомогли друзі. Вони «накидали» Марцинковському 676 400 гривень. Але тут спрацював не просто принцип «не май сто гривень, а май сто друзів», ні.... Леоніду Марцинковському 430 тисяч гривень дала колишня ФОП, бухгалтерка ТОВ «Скормаг сервіс» Алла Суприган.
Ще 140 тисяч гривень внесла у скарбничку Марцинковського Марія Маркуш, співзасновниця ТОВ «ТермоПрактик», де керівником є її батько Юрій Маркуш. За тією ж адресою, що й у «ТермоПрактика» (пров. Цегельний, 2) зареєстровані ще фірми Юрія Маркуша «ТП-Комплект» та «СанніТерм».
56 400 гривень дала Марцинковському співзасновниця АО «Марцинковський і партнери», адвокатка Оксана Семенчук. Ще 10 тисяч закинув «волейболіст» Сергій Поблоцький.
85,48 – стільки коштував кожен голос Леонідові Марцинковському. Загалом він набрав 7913 голосів (9,9%).
3 місце. Людмила Ваколюк
Масштабна кампанія, де обличчя кандидатки настирливо тиражувало слоган «Слуга народу та Батьківщини» ледь не з кожної третьої автівки, закінчилась «бронзою». Всього лише, з огляду на витрачені кошти.
ФОТО - ГМ ОПОРА
Але ви можете здивуватись, бо на цей парад несмаку кандидатка згідно звіту не витратила ані копійки! Отже, то все волонтери, які добровільно розміщували портрети Людмили Ваколюк на склі своїх автівок. Дивно, що з такою потужною волонтерською підтримкою Людмила Ваколюк, висуваниця від «Батьківщини», набрала 8320 голосів (10,41%). Щоправда, це більше, аніж сама партія в окрузі – 6641 голос (7,97%).
Фізособи внесли у виборчу скарбничку Ваколюк 327 тисяч гривень. 24 тисячі вніс вінничанин Андрій Домбровський. 36 тисяч – Наталія Гребенюк із Хмільника. 54 тисячі – Тетяна Пахнюща, співзасновниця Вінницької обласної громадської організації інвалідів «Константа». 63 тисячі «скинув» Геннадій Кузьмін, засновник таксі «Вимпел». 45 тисяч дала Наталія Кірілова. 61 тисячу – Тетяна Музичко з Хмельницького, засновниця мережі продажу одягу «Бімс». 29 тисяч прийшли від Людмили Головні з Сосонки. Ще 15 тисяч – від Наталії Ключар.
Кожен голос обійшовся Людмилі Ваколюк – офіційно, а не фактично – у 39,30 гривень.
2 місце. Олена Верлан-Кульшенко
Вдалий старт з невідомої політикині до «срібної призерки» політичних змагань на 12 окрузі був у Олени Верлан. Кандидатка витратила на свою кампанію 172 496 гривні. Ще 63 813,1 гривні внесли фізособи.
20 тисяч гривень вніс Антон Жарлінський, довірена особа кандидатки. 9 500 вніс Олег Паращук, повний тезка якого ще донедавна шукав роботу масажистом. 14 313,1 гривню внесли Олег Вдовиченко з села Щітки та Демян Вдовиченко з села Ільківка. 10 тисяч гривень вніс керівник кредитної спілки «Юніон Вінниччина» Олександр Бочаров. Стільки ж внесла і Юлія Гузенко.
За Олену Верлан-Кульшенко віддали свої голоси 10 486 виборців 12 округу (13,12%). Один голос коштував кандидатці 22,54 гривні.
1 місце. Анатолій Драбовський
Переможець перегонів, пенсіонер-ректор Анатолій Драбовський не вклав у кампанію ані копійки. Натомість «любі друзі» вірного «слуги народу», який перекочував на старості років із соціалізму на лібертаріанство, навносили у скарбничку Драбовського 724 729,38 гривні. Основних донаторів двоє – Оксана Сінякова та Артем Тер-Тачатян. Обидва – засновники ТОВ «Амбар+», підприємство, яке спеціалізується на борошні і має елеватор на Вінниччині. Ще 52 480 гривень внесла Драбовському Гузель Дроненко, бухгалтерка цього ж ТОВ.
Тож, перемогу Анатолія Драбовського суто формально можна вважати «амбарною».
Драбовський набрав на виборах 26 541 голос. Тож, кожен голос за кандидата обійшовся «амбарним» друзям «слуги народу» у 27,31 гривню.
У своїй декларації Анатолій Драбовський вказує нематеріальним активом авторське право у його дружини Віри Драбовської, викладачки як Кооперативного технікуму, де ректором є її чоловік, так і ДонНУ ім.Стуса, більш відомої як Віра Ваганова. Що ж, після розбору фінансів, можна насолодитись і піснями дружини нардепа. Тим паче, очевидно, що зліт її мистецької кар’єри за всіма законами жанру – вже зовсім скоро.
https://www.youtube.com/watch?v=qhKv5ijtTJw
https://www.youtube.com/watch?v=VUXKOTf-0jc