Популізм – одвічний тягар української політики. Зокрема, і вінницької. І немає різниці, якого покоління політик – піонерського чи «незалежного» - такі політики завжди будуть факти заміняти на гасла. Хоча, будь-який лікар скаже, що популізмом варто перестати займатися ще у підлітковому віці.
До речі, про лікарів. Один із наймолодших депутатів Вінницької обласної ради, «свободівець» Андрій Вигонюк, попри належність до великої вінницької «лікарської сім’ї», досі страждає популізмом. І проявляється він ледь не в усьому, що говорить, чи про що каже Вигонюк. Приміром, у патологічній нелюбові до медицини.
На сайті Вінницької обласної ради Андрій Вигонюк зазначається як лікар за фахом анестезіолог-реаніматолог. Хоча, у декларації за 2016 рік він зазначив посаду лікаря-інтерна у КЗ ВМР МКЛ №1 (Перша лікарня). А у 2017 році Вигонюк став 2017 викладачем у ВНМУ ім. М.І. Пирогова. Більш того, після гучного весілля у ресторані свого партійного начальника Вигонюк вирішив піти з кафедри тестя і став працівником «Чорнобильського» диспансеру. «Чорнобильці» взагалі ваблять цікавих персон – то «регіонала» Юрія Яремчука свого часу, то вже «свободівця» Вигонюка…
Цікаво, що сам голова постійної комісії обласної Ради з питань законності, боротьби з корупцією, люстрації, регламенту та депутатської діяльності Андрій Вигонюк чомусь не так прискіпливо ставиться до інформації про себе на сайті обласної ради, як до інформації про інших депутатів.
Але це все дрібниці. Краще порівняємо слова Вигонюка стосовно політичних опонентів його партії і результати голосування самого «свободівця» та його однопартійців.
Незолота «золота жила»
За словами Андрія Вигонюка, держслужба має надзвичайний вплив під час голосування - депутат «не чарівним способом» втрачає свою думку:
— Є депутати, які яскраво підтримують владу, і за це в більшості отримують преференції. Якою є коаліція в облраді, можна проаналізувати по голосуванню за бюджет. Сьогодні кожна фракція (окрім «Свободи») отримала мінімум одну посаду для депутатів в різних держструктурах.
По-перше, одразу зазначимо, що фракції «Свободи» у Вінницькій обласній раді не існує і ніколи не існувало, оскільки самих «свободівців» просто не вистачає кількісно для того, аби утворити фракцію. Але то дрібниці.
Не державний службовець, але працівник бюджетної сфери Вигонюк впевнено заявляє, що «молодий фахівець перші п’ять років не може претендувати на щось, навіть якщо захоче… Мої знайомі лікарі підробляють на інших спеціальностях». А про своє депутатство каже, що «це ж не оплачувана робота… Я працюю в університеті, до речі, заробітна платня вдвічі більша, ніж у рядового лікаря».
Що ж, це легко перевірити, якщо порівняти доходи Вигонюка за 2016 рік (дещо більше 35 тисяч гривень) і за 2017 рік (55 тисяч гривень). Дійсно, при переході з посади лікаря-інтерна на посаду викладача, у Вигонюка збільшився заробіток. Але збільшились і заощадження. І зовсім непропорційно до суми збільшення прибутків. Наприклад, якщо на 2016 рік Вигонюк мав близько 516 тисяч гривень заощаджень, то у 2017 – вже 547. Хоча, гарний приклад справжнього чоловіка – все збирав на сім’ю, накопичував на весілля – не їв, не пив, не їздив за кордон. Хоча, аби накопичити бодай те, що задекларував Вигонюк у 2016 році, працювати йому довелося б 15 років зі старою зарплатою і близько 10 років – з «новою».
Голосуєм, -суєм, -суєм
Тепер розглянемо ж як лікар, викладач, медик Андрій Вигонюк турбується за стан медицини в області.
Нещодавно, напередодні чергової сесії депутатів облради водили новозбудованим за кошти бюджету хірургічним корпусом «Пироговки». І там Андрій Вигонюк з поважним виглядом казав журналістам наступне: «Мені прикро, що так довго затягувалось - стільки грошей не використовувались вчасно. Тільки щодо опалення втрати сягали від чотирьох мільйонів гривень у залежності від того, як дорожчав газ за останні роки. А в попередні - тим паче…»
А тепер порівняємо із результатами голосування Вигонюка по лікарні імені Пирогова.
14 сесія, 3 лютого 2017 року. Питання №16 було рішення №288 про Вінницьку обласну клінічну лікарню ім. М.І.Пирогова. Питання більше було бюрократичним – затвердити новий Статут лікарні. Але Вигонюк і вся «недофракція «Свобода» - «Утримались». Не утримався тільки Олексій Фурман, голова «недофракції» – його, як часто буває, після перших запитань сесії вже не було у залі.
17 сесія, 21 лютого 2017 року. Рішення №301 Про внесення змін до рішення 13 сесії обласної Ради 7 скликання від 20 грудня 2016 року №221 «Про обласний бюджет на 2017 рік». Серед переліку пропозицій – Проведення невідкладних відновлювальних робіт, будівництво та реконструкція лікарень, а саме: будівництво хірургічного комплексу Обласної лікарні ім. Пирогова – 2,5 мільйони гривень; капремонт фасаду та даху будівлі корпусу №1 «адміністративний» - 1,2 млн грн; капремонт фасадів та покрівлі гематологічного відділення (2,5 млн грн), лікувального корпусу (1,9 млн грн); виготовлення проектної документації для реконструкції Центру нефрології та діалізу (200 тисяч гривень); реконструкція системи водопостачання (130 тисяч гривень). А також у змінах було заплановано виділення 350 тисяч гривень з обласного бюджету на реконструкцію системи вентиляції операційного блоку Вінницької обласної дитячої клінічної лікарні, яку очолює однопартієць Вигонюка, якого такими зусиллями «Свобоба» у 2014-му «запхнула» на посаду, Василь Паненко.
Обласна рада рішення прийняла, кошти виділено. Але всі «свободівці», в тому числі і медик Вигонюк, а також «Опозиційний блок» просто не голосували.
19 сесія, 19 травня 2017 року. Рішенням №355 пропонувалось внести зміни та доповнення до обласної Програми «Майбутнє Вінниччини в збереженні здоров’я громадян» на 2016-2020 роки. Серед іншого у планах змін до програми було «удосконалення роботи обласного перінатального центру в структурі ОКЛ ім. Пирогова», що дало б змогу знизити рівень захворюваності новонароджених на гемолітичну хворобу на 20%. Ціна питання – 500 тисяч бюджетних гривень.
І знову рішення депутати ухвалили, але без голосу Вигонюка. Хоча, інші «свободівці» все ж проголосували за важливу обласну програму.
23 сесія, 18 липня 2017 року. Знов депутатам пропонувалось проголосувати за рішення про зміну до обласного бюджету. Рішенням №436 пропонувалося зокрема виділення 1,146 млн грн на капремонт фасаду та даху адмінкорпусу «Пироговки», 1,533 млн грн – на капремонт фасадів та покрівлі гематологічного відділення (корпусу №14), 1,95 млн грн – на закупівлю ШВЛ апарату, монітору пацієнта, дефібрилятора, пульсоксиметра, шприцевого насоса та систем для ендоваксуляторної хірургії, 3 млн грн – на закупівлю витратних матеріалів для перитоніального діалізу.
Вигонюк на сесії просто був відсутнім. Адже як казав сам медик, «це не оплачувана робота».
25 сесія, 12 жовтня 2017 року. І знов зміни до бюджету. Серед переліку змін – затвердження розпоряджень про перерозподіл коштів, в т.ч. на добудову та ремонт у лікарні ім. Пирогова. І знов пан Вигонюк – відсутній.
27 сесія, 20 грудня 2017 року. На кону – обласний бюджет на 2018 рік. А це значить – «поле чудес» для малих партій у складі Вінницької обласної ради. Вони перед Новим Роком можуть виторгувати для себе гроші, посади чи інші преференції тільки за один натиск кнопки «ЗА». У бюджеті заплановані недосяжні раніше цифри – майже 309 і додатково 224 млн грн на «інші програми, заклади та заходи у сфері охорони здоров’я», в тому числі і на добудову та ремонт «Пироговки». Вигонюк, як і вся «Свобода» не голосували. Та рішення було прийняте і без них. Тож, не виторгували…
29 сесія, 16 лютого 2018 року. І знову зміни. І знову до бюджету. До того самого бюджету, за який «Свобода» не голосувала. 1,04 млн грн – на закупівлю комп’ютерного обладнання для електронної черги у лікарю ім. Пирогова, 900 тис грн – на закупівлю обладнання для отоларингічного відділення, 200 тис грн – на проект встановлення пожежної сигналізації (стільки ж – і на дитячу лікарню «свободівця» Паненка), 1,5 млн грн – на реконструкцію Центру нефрології та діалізу, 2,075 млн грн – на капремонт фасадів та даху лікувального корпусу (№8), 3,62 млн грн – ремонт «Травматологічного відділення. ЛОР відділення» (корпус №13), 4,216 млн грн – на реконструкцію системи водопостачання лікарні ім. Пирогова, 4,5 млн грн – на реконструкцію поліклініки.
Андрій Вигонюк, як і всі «Свобода» демонстративно «утримались.
34 сесія, 19 липня 2018 року. Зміни до бюджету. На добудову хірургічного корпусу, хід будівництва якого так критикував Вигонюк, пропонувалось виділити 2,275 млн грн. Ще 2 мільйони для дитячої лікарні Паненка на придбання наркозного апарату, мільйон – на придбання офтальмологічного мікроскопу, 700 тис грн – на монтаж кисневої системи післяопераційної палати, 320 тисяч – на придбання функціональних ліжок. Також пропонувалось депутатам виділити 2 мільйони гривень на реконструкцію будівлі корпусу №15 «Мікрохірургії ока».
Рішення знов ухвалили без «свободівців», які всією недофракцією «не голосували».
Ми не знаємо, як реагує член партії «Свобода», депутат Вінницької міської ради, головлікар Обласної дитячої клінічної лікарні Василь Паненко на такі голосування своїх однопартійців, які не хочуть виділити бюджетні гроші на медицину, в тому числі і на його лікарню. Але ми точно знаємо, що коли наступного разу депутат Андрій Вигонюк чи будь-хто зі «свободівців» галасуватимуть за недостатнє фінансування медицини, то варто запитати, а де вони були під час голосувань за виділення коштів для медицини? Невже для них власні партійні ігриська, чи особисті образи їхнього лідера Олексія Фурмана, варті здоров’я вінничан? Можливо «свободівцям» краще визнати, що охорона здоров’я та виборці їх не цікавлять, а завдання депутатів – «смітити» партійними гаслами.