Кілька десятків вінничан 26 вересня пікетували міськраду з вимогою не «закривати» найстарший у місті другий пологовий будинок. Планується його «приєднання» до Центру матері та дитини зі збереженням майже усього функціоналу.
Щороку у Вінниці зменшується кількість породіль, а разом з тим і фінансування з Нацслужби здоров’я України, тому, як пояснив Ігорю Заіковатому директор департаменту охорони здоров’я Вінницької міськради Олександр Шиш, реалії змушують йти на реорганізацію. Також буде реорганізована колишня «районка». Її приєднують до розташованої поруч 1-ої лікарні.
- Пане Олександре, чому виникла необхідність реорганізації чи ліквідації пологового будинку №2?
- Насправді питання набагато ширше. В Україні триває реформа надання меддопомоги. В кінці першого півріччя Верховною радою був прийнятий Закон України від 01.07.2022 № 2347-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення надання медичної допомоги» який вніс доповнення в Закони України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» та "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення". Також Постановою КМУ №741 з 1 липня 2022 року повернуто фінансування медичних підприємств за фактично надані послуги, пролікований випадок. І це суттєво вплинуло на фактичний фінансовий стан лікарень.
Поясню, при розрахунку суми коштів, передбачених для закладу на поточний рік, враховується кількість наданих послуг за рік попередній. Під час пандемії коронавірусу у 2021 році перший пологовий будинок тривалий час працював як звичайна «доросла» інфекційна лікарня. Народжували вінничанки переважно у 2-му пологовому будинку та Центрі матері та дитини.
Через таке ситуаційне збільшення навантаження в 2021 році, у першому півріччі 2022 року 2-ий пологовий мав дохід, так як фінансування відбувалося по 1/12 річного плану без врахування фактичної кількості наданих послуг. А їх, по факту було менше відсотків на 30. А коли з другого півріччя держава змінила принцип фінансування - з «1/12» на «оплату за фактично надані послуги», а послуг (вагітних і пологів реально менше), то і дохід підприємства суттєво зменшився.
- Наскільки?
- Дохід знизився на 30%. Відверто кажучи, демографічна ситуація по всій Україні за об’єктивних причин погіршується з року в рік. Окрім зменшення кількості жінок, які можуть і хочуть народжувати, погіршилась фінансова ситуація у суспільстві, тому сім’ї не квапляться. Про чинники можна багато казати.
Фактом є те, що за останні п’ять років на 20% зменшилась загальна кількість пологів. Про кардинальну зміну ситуації в іншій бік у найближчій перспективі поки казати зарано.
- Мова про те, що існуючі акушерські відділення можуть прийняти значно більше породіль, ніж їх є, у Вінниці немає потреби тримати чотири спеціалізовані відділення, які на сьогодні не завантажені. До того національна політика через механізм виділення коштів змушує закрити чи реорганізувати незавантажені заклади. Чому з чотирьох закладів для скорочення було обрано саме 2-ий пологовий, якому у жовтні виповнюється 85 років?
- Його не скорочують, а приєднують до лікарні «Центр матері та дитини» (ЦМтаД), що на Старому місті. За дорученням міського голови була створена незалежна група експертів, яка вивчала ситуацію в усіх закладах вторинного рівня і наддала свої рекомендації.
Якщо казати про пологово-допоміжну службу, то найбільш слабкий у фінансовому плані стан саме у 2-му пологовому будинку. У 1-му пологовому – найкращій. Заклад є рентабельним і після виходу з ковіду повністю відновив навантаження. У Центрі матері та дитини він посередній. Експерти порадили симетрично розвивати пологоводопоміжну службу на лівому і правому березі.
Зазначу, що за нашими підрахунками, усі породілля із запасом можуть прийняти два міські пологові заклади.
Статистика пологів у Вінниці
У 2016 році у Вінниці зафіксовано 5332 пологів, у 2017 – 5047, у 2018 – 4779, у 2019 – 4712, у 2020 – 4711, у 2021 – 4260, у 2022 (прогноз) – 3990.
- Що передбачає «приєднання»?
- Другий пологовий будинок є унікальним, адже кожний підрозділ розташований за своєю адресою. Так от, жіноча консультація залишається на своєму місці. Гінекологічне відділення також. Суттєвих змін по штатному розпису там не передбачається.
Інша справа – адміністративно-господарча частина. Її чекають зміни. Пологовий стаціонар планується перенести на територію Центру матері та дитини, адже там більш сучасне обладнання, сучасні термомодернізовані приміщення, максимально комфортні умови народжувати, є міський перинатальний центр.
Але жінка сама обирає заклад, де їй народжувати.
Проте ми зобов’язані реагувати на виклики, що створені з об’єктивних причин, адже не маємо допустити банкрутства чи нераціонального використання підприємства.
Сьогодні так складається що суспільство більше потребує послуг реабілітації, високотехнологічної медицини, лікування військової травми, а запит на акушерську допомогу все менше і менше.
Додам, аналогічні процеси щодо об’єднань відбуваються по всій Україні, і Вінниця – не виняток. Більш того, за рекомендаціями МОЗ, слід було об’єднати усі пологові будинки з ЦМтаД, а МКЛ №3 і ВКБЛ з МКЛ №1, й окремо залишити лікарню швидкої допомоги та кардіоцентр.
Враховуючи місцеві реалії ми вважаємо за потрібне об’єднати багатопрофільну (колишню «районку», - прим. авт.) з 1-ою лікарнею, адже послуги на 80% дублюються. Об’єктивні процеси змушують органи місцевого самоврядування по всій Україні усувати дубляж, який створювався у радянські часи. Після реорганізації плануємо розвивати у багатопрофільній лікарні послуги з реабілітації, на які є підвищений попит.
- На найближчій сесії розглядаються питання щодо об’єднання закладів. Коли процес відбуватиметься практично?
- Депутати мають визначитися з приєднанням 2-го пологового будинку до Центру матері та дитини, а багатопрофільної лікарні до 1-ої. Фактично реєстрація змін юридичних осіб розпочнеться після того, як існуючі заклади укладуть угоди з НСЗУ, враховуючи актуальне навантаження. На практиці – кінець поточного / початок наступного року. Все залежить від того, з якої дати буде підписано угоди з НСЗУ.
Ще трохи розповім про ситуацію у 2-му пологового будинку. Фонд зарплати у серпні там склав 4,6 млн грн, а від НСЗУ заклад отримав 3,8 мільйони. Щоб виплатити серпневу зарплату у повному обсязі довелось чекати коштів за вересень. І така ситуація зберігатиметься до кінця року, а заборгованість зростатиме попри прийняте рішення про перехід на 0,75 ставки більшості персоналу.
На медикаменти вирішили витратити 20 тис. гривень. Хоча раніше у середньому витрачали 160 тисяч. А вимога НСЗУ – закупляти медикаменти у повному обсязі. Через скрутну ситуацію заклад не розраховується за інші послуги – інтернет, вивіз сміття, тощо.
- У мережі вже припускають, що звільниться будівля 2-го пологового, а галузі охорони здоров’я вона не потрібна… Чи є якісь плани?
- Ми думаємо над тим, який медзаклад там можна розмістити, зважаючи на конструктивні особливості та вік будівлі.
- Чи можна казати про те, що через об’єднання більшості з медичного персоналу запропонують нові місця роботи?
- Звісно. Майже усім фахівцям ми запропонуємо роботу за спеціальністю, окрім, мабуть, частини людей похилого віку і зовнішніх сумісників. Проте кожна кандидатура буде розглянута персонально.