Збалансоване та поживне харчування важливе для кожного з нас, але для дітей і підлітків — це ще й запорука гармонійного та здорового розвитку. Особливо актуальним питання стає під час навантажень і стресів, які зазнає дитина під час навчання у школі. Недарма саме реформі шкільного харчування приділяла настільки велику увагу особисто Перша Леді, а керував розробкою меню один з найвідоміших українських шефів.
Частина 1
Відділ освіти Ладижинської міської ради ще в січні 2022 року звітував про “успішне завершення перехідного періоду” та впровадження нових стандартів у школах міста. Але, яка ситуація зі харчуванням дітей насправді? Спробуємо розібратися.
Очікування
За тодішніми запевненнями чиновників, впровадження нового меню мало принести на столи шкільних столових, наприклад, різотто із зеленим горошком, твердим сиром та скремблом. Серед інших страв: курка по-італійськи з булгуром, бананова запіканка та пюре з рибними котлетами. Погодьтесь, звучить дуже апетитно та збалансовано. Фото, що ілюстрували публікацію, теж виглядають цілком пристойно. За понад два роки з моменту впровадження реформи, дискусії про неї не вщухають, а відгуки учнів і батьків про “меню від Клопотенка” трапляються дуже різні.
Фото: Ладижин Новини
Батьки переконані, що важливу роль у якості шкільного харчування відіграють не лише продукти, але й майстерність кухарів та підхід керівництва школи. Як зазначають у відділі освіти Ладижинської міської ради, директори шкіл разом із медичними працівниками та постачальниками харчових послуг щоденно контролюють якість продуктів, умови їхнього зберігання, терміни придатності, технологію приготування страв, а також дотримання санітарно-епідеміологічних вимог у їдальні. Окрім того, вони стежать за тим, щоб меню виконувалось згідно з планом, який включає точні дані про рецепти та кількість інгредієнтів.
Фото: Ладижин Новини
Реальність
Але, настільки ця “красива картинка” відповідає дійсності? Ми поспілкувалися з батьками учнів ладижинських шкіл про реальну ситуацію. Щоб уникнути тиску з боку адміністрацій навчальних закладів та цькування учнів, публікуємо їхні коментарі та фотографії на умовах анонімності (всі імена батьків змінені з міркувань безпеки).
За словами батьків, які погодилися з нами поспілкуватися, якість харчування в школах, мʼяко кажучи, не відповідає завіренням міської влади, а про всілякі різотто взагалі не йдеться. “Не знаю, що там мало бути за задумом, але ми з сином жодних “покращень” не відчули. Те, чим годують у столовках, просто неможливо їсти. Малий котрий рік носить обіди з дому і так майже всі його однокласники”, — розповідає Світлана, мати учня Ладижинської ЗОШ №3.
Обід у Ладижинській загальноосвітній школі №3 (фото надано батьками учня)
“Ось таку красу подали на днях. Син забув обід вдома, але сильно зголоднів після фіз-ри, і вирішив пообідати столовською їжею. Не знаю, мабуть формально це вважається якоюсь пастою по-італійськи. Так само можу припустити, що в гарячому стані воно навіть їстівне. Але воно все холоднюще, наче з учора стоїть, а оті макарони фактично злиплись в один. Тож малий прибіг зі школи настільки голодний, що зʼїв миску бабусиного борщу, який в нього зазвичай силой не запихнеш”, — продовжує жінка.
Не кращої думки і Дмитро, батько учениці все тіє ж ЗОШ №3. “Донька в нас взагалі не перебірлива в їжі: може зʼїсти майже все. Завжди з дружиною раділи цьому, коли друзі жалілися на те, що неможливо нагодувати дитину. Але минулого року віддали її до школи і тут почалися проблеми. З першого ж дня почалися скарги на столовську їжу. Тепер дружина щодня складає їй обід з домашньго, бо інакше дитина весь день голодна”, — ділиться чоловік.
Обід у Ладижинській загальноосвітній школі №3 (фото надано батьками учениці)
“Ми піднімали це питання на батьківських зборах. У школі кажуть, що повністю залежні в цьому питання від міської влади, адже саме відділ освіти займається закупівлями продуктів у школи міста. Звісно, вони теж бачать якість харчування, але бояться йти проти відділу освіти. Як на мене, вони просто переводять стрілки, оскільки справа тут далеко не тільки в продуктах. Готувати такі “кулінарні шедеври” — це ще примудритися треба”, — скаржиться Дмитро.
Обід у Ліцеї №2 Ладижинської міської ради (фото надано батьками учня)
Не краща ситуація в інших навчальних закладах міста. Мати учня Ліцею №2 Юлія теж не задоволена ситуацією зі шкільним харчуванням. “Я навіть нічого коментувати не хочу. Я вам просто фотографію покажу, що вони в столовці подають, а ви мені скажіть, чи стали б таке їсти — тільки чесно. Бо, по-моєму, воно виглядає так, наче хтось його вже їв, вибачте”, — бідкається жінка.
Обід у Ладижинській загальноосвітній школі №4 (фото надано батьками учня)
“Ні син, ні його однокласники в школі не їдять нічого. Пакуємо малому обіди з дому щодня. Але він через раз забуває взяти ті обіди з собою, і напихується потім чим завгодно, аби не столовською їжею. І знаєте? Мабуть матері погано так казати, але дивлячись на те, чим їх там годують, як на мене, то хай краще дитина чіпсів зʼїсть, ніж давитися тим, що готують в нашій школі”, — поділилася Людмила, мати учня ЗОШ№4.
Висновки
Як показують реалії, прозорість у випадку Ладижинської міської ради часто обертається банальним пилом в очі. Вочевидь, Коломієць і ко. добре зрозуміли головний принцип сучасного PR: публічність — це нова прозорість. “Якщо багато говорити про себе все хороше, то в цьому шумі потоне будь-яка критика”. Проблема в тому, що граючи в таку гру, місцева влада, вважає мешканців громади свинями, перед якими можна безкарно метати бісер, водночас згодовуючи їхнім дітям помиї. Дуже дарма.
В наступній частині цього матеріалу ми дослідимо фінансову сторону питання — а саме, хто і скільки отримує з бюджету за таке ганебне харчування в школах Ладижина.