Проєкт рішення виконкому Вінницької міськради з новими тарифами на проїзд у муніципальному транспорті мають оприлюднити 4 червня. Поки тримається інтрига. Директор КП «Вінницька транспортна компанія» Михайло Луценко заявив, що економічно обґрунтована вартість проїзду пасажирів у електротранспорті нині складає 15,19 грн., а в автобусі - 18,06 грн. Проте, за даними з власних джерел NaПарижі, наприкінці літа – початку осені вартість проїзду у трамваях, тролейбусах і автобусах вже буде єдиною, а платитимуть пасажири по 8 гривень.
Нагадаємо, сьогодні проїзд в електротранспорті у Вінниці коштує 4 гривні, в муніципальному автобусі – 5 гривень. У «ВТК» вказують на збитковість тарифів, які не підвищувалися з 2018-го.
В інтерв’ю «Місту над Бугом» директор комунального підприємства Михайло Луценко зазначив, що у три року тому тариф був збитковим.
«У 2018 році економічно обґрунтований тариф по автотранспорту був 5,66, по автобусу – 8,03 грн. Прийняли ж до 4 по електротранспорту і до 5 грн. по автобусах. За понад три роки через збиткові тарифи витрати тільки накопичувались. Водночас вже понад рік ми працюємо в умовах карантинних обмежень і повинні виконувати Постанову Уряду та перевозити пасажирів тільки на сидячих місцях. Пасажиропотік скоротився вдвічі. Для порівняння: у 2019 році міський електротранспорт перевозив 96 млн пасажирів, а у 2020 – 43,7 млн. Тобто, за понад рік відбулося скорочення пасажиропотоку по електротранспорту на 54,6%, а по автотранспорту – на 58,9%», - зазначив топ-менеджер.
За його словами, наразі у «ВТК» є 222 км контактної мережі, колійне господарство, два десятки тягових підстанцій, десятки одиниць спецтехніки, 126 трамваїв, 163 тролейбусів, 67 автобусів. Чергова партія обіцяних Вінниці швейцарських трамваїв затримується, тролейбуси на місці «збирають», а автобуси ще мають закуповувати.
Наявний ресурс потребує постійного обслуговування та вчасного ремонту. Резерви транспортної компанії майже вичерпані. До того ж за три роки зросли складові тарифу.
«Приміром: тариф на електроенергію зріс на 32,1% (з 2,83 грн/кВт-год до 3,74 грн/кВт-год в березні 2021 року). Мінімальна заробітна плата зросла на 61,2% (у 2018 р. становила – 3723 грн, а у 2021 р. – 6000 грн). Водночас на кінець 2021 року мінімальна зарплата уже буде 6500 грн. Прожитковий мінімум зріс на 25,6%. Становив – 1808 грн, зараз – 2270 грн. Внаслідок валютних коливань вартість запчастин та матеріалів в середньому зросла на 50%», – пояснює Михайло Луценко потребу у перегляді вартості проїзду.
Підсумовуючи витрати, він каже, що економічно обґрунтований тариф проїзду в електротранспорті має становити 15,19 грн, в автобусах 18,06. Саме ці цифри подані виконкому.
Наразі розрахунки транспортників вивчають в департаменті економіки міськради.
Власні джерела NaПарижі вказують на те, у мерії дослухаються до побажань комунального підприємства, але враховуючи львівський досвід, погодяться на підвищення тарифу до 8 гривень за поїздку. Більш того, планується, що вартість у трамваях, тролейбусах і автобусах буде однаковою. Платитимуть пасажири більше з серпня-вересня, адже процедура погодження тарифу вимагає часу.