З початку активної фази бойових дій у російсько-українській війні "ЛАДЖИТЛОСЕРВІС" займається благоустроєм, відновленням та спорудженням укриттів для мешканців міста. За даними сайту закупівель zakupivli.pro, проведено тендери на виконання капітального ремонту захисних споруд у Ладижині за такими адресами: вул. Ентузіастів, 24; вул. Будівельників, 63, 57, 20; вул. Незалежності, 2; вул. Процишина, 58, 21; вул. Кравчика, 53. Виконувач обов'язків міського голови Олександр Коломієць особисто інспектує об’єкти, адже якість і комфорт є основними критеріями в їх облаштуванні.
Крім того, у межах тендерів систематично проводяться дезінфекція, вивезення сміття, ремонт під'їзних евакуаційних шляхів, дератизація та дезінсекція приміщень. Проте, виникають певні питання щодо плану виконання цих робіт, хоча навіть такий прогрес вже вартий уваги. Однак, радіти ще зарано.
Важливою рисою українців, яку вважають головною рушійною силою розвитку країни, є небайдужість. Вона спонукає до активних дій не лише владу, а й усіх, хто піклується про благоустрій міста, що утримує мешканців від пошуків кращого життя деінде. Водночас виникають деякі незручні питання, про які варто говорити.
Якщо пересічний громадянин Ладижина або гість міста захоче скористатися укриттям, він може зіштовхнутися з проблемою пошуку плану розміщення цих об'єктів, і тут починаються перші питання.
Пошук плану розміщення укриттів чи сховищ на міських сайтах результату не дав. Однак на ресурсі "Ладижин новини", від 16.02.2022 року зазначається: "Влада Ладижина оприлюднила перелік захисних споруд цивільного захисту міської територіальної громади". "Зазначимо, що перелік захисних споруд на сайті Ладижинської міської ради з’явився після заклику Національної ради з питань телебачення і радіомовлення до органів місцевої влади, представників силових відомств та ДСНС із проханням налагодити комунікацію з медіа щодо порядку роботи та інформування населення у надзвичайних ситуаціях. " – пише видання.
На жаль, сторінка з переліком захисних споруд, виявився неіснуючою. Схоже, що заклик Національної ради з питань телебачення і радіомовлення до органів місцевої влади, представників силових відомств та ДСНС так і залишився закликом. Не виключено, що такий план, схема на карті, чи дорожня карта пошуку сховищ десь існує, але ключове слово – "десь". Проте, коли нас зупиняли труднощі?
Знайдені укриття, на жаль, своїм станом не підвищили настрій, тому пропонуємо короткий екскурс сховищами міста.
Ось, наприклад, укриття на вулиці Будівельників, 26 — досить цікавий, на наш погляд, об'єкт із точки зору безпеки, і, можливо, не менш цікавий для місцевих діґгерів, якщо такі в місті є. Принаймні, як навчальна база для любителів підземель, воно цілком згодиться, або скажімо для зйомок фільму про постапокаліпсис. Однак мешканцям спускатися туди, особливо в темну пору, буде небезпечно.
Далі не менш колоритне сховище за адресою вул. Наконечного, буд. 1. На нього, мабуть, коштів, сил чи бажання у влади, протягом більш як двох років, не вистачило.
Тому таке укриття більше нагадує комори мешканців будинку, своєрідні "приватні кабінети" для обраних. Хто облаштував – той молодець.
Вхід до цих апартаментів прикрашений стародавніми надписами, що майже робить його історичною пам'яткою, яку варто внести до переліку визначних місць міста.
Це укриття не зовсім гармонізує з тими, що визначені для перевірки виконувачем обов’язків міського голови, але що вже є, то є. Мешканці сусідніх будинків, напевно, мають радіти, адже таке укриття їм доступне. А те, що там є трохи сміття, — неважливо, адже де його немає? Все-таки, це старожитність. Проблему, до речі, давно вирішено: освітлення на сходах немає і навіть не передбачено — темрява все сховає. Радійте, люди!
Якщо вам здасться, що укриття за цією адресою, то якась прикра випадковість, і об'єкт просто загубився серед численних паперів – ні, на жаль, ви помиляєтеся.
Є ще інші визначні пам'ятки в місті. Звернемо увагу хоча б на укриття на вул. Ентузіастів, буд. 40. Внутрішнє оздоблення та інтер'єр вражають уяву своїм абстракціонізмом та нестандартним підходом до оформлення. Це наче програмне забезпечення з відкритим кодом, де кожен поважаючий себе спеціаліст може внести щось корисне і залишити слід в історії спільноти. Навіть цегла вже є, хоч і небагато, але кожен свідомий громадянин, маючи вільний час і базові знання з будівельної справи, може долучитися, поліпшуючи умови перебування в укритті під час повітряної тривоги. Головне — почати! Влада міста, побачивши у мешканців "волю до перемоги", неодмінно внесе таку споруду до першочергового списку для проведення тендеру на ремонт та обладнання. За пораду не дякуйте. Але зверніть увагу: стальні іржаві двері вже функціонують, хоча з освітленням поки що не склалося. Але ж потрібно економити, часи такі.
Було б смішно, як би не було так сумно.
Зазначимо, що це лише декілька безпекових об'єктів, які ми проінспектували, а скільки ще таких залишилося поза увагою! Питання на мільйон, чи може більше. Невідомо скільки тендери наберуть.
Міська влада активно береться за спорудження нових безпекових об'єктів та забуває про обладнання старих, хоча і не таких модних. Так чи інакше, але це потенційно найближчі укриття, якими могли б скористатися люди у критичні хвилини обстрілів.
Стосовно модних укриттів, там теж "не все так однозначно". Нещодавно журналісти-розслідувачі інформаційного ресурсу "Наші гроші" та "Ненька інфо" виявили корупційні ризики у будівництві укриття за 77,46 млн грн ініційоване відділом освіти Ладижинської міської ради.
Можливо, тому старі підвали у форматі укриттів не зацікавили керівництво міста?
Загалом для ефективного використання міського майна було б добре провести інвентаризацію наявних приміщень, які потенційно можна використовувати для укриття. Далі організувати їхнє прибирання, підключення до електромережі – та, врешті, прозвітувати про виконану роботу.
Скільки ще можна затягувати з цим питанням? Уся Україна пам'ятає ранок 24 лютого 2022 року, масований обстріл та подальші дні тяжкої війни, яка до цього часу збирає свої криваві жнива. І питання укриттів не менш актуальне, ніж ремонти у під'їздах будинків, доріг, чи впорядкування парків, можливо, навіть більше.