Ладижин останніми місяцями активно готувався до зими. Ураження теплоелектростанції навесні 2022 року в місті внесло значні корективи в життя містян. Окрім втрати 100% потужностей генерації електроенергії, припинилося також опалення міста. Це дійсно був виклик. Почалася підготовка міста до існування в нових складних умовах яка триває і дотепер.
В цьому році, як і в минулому Ладижин продовжує нарощувати можливості, так би мовити, резервну систему опалення, що у будь-якому випадку не залишить місто без тепла.
"Питання щодо необхідності створення у Ладижині системи альтернативного теплопостачання обговорювалося задовго до повномасштабного вторгнення росії в Україну. Ладижинська ТЕС — не вічна, і рано чи пізно потребувала б зупинки, консервації, модернізації.
Знаючи про це, попередня влада довгі роки займалася освоєнням бюджету і палець об палець не вдарила, щоб убезпечити наших мешканців у майбутньому. Хоча був час, можливості і кошти, аби готуватися до нових викликів. Зокрема, переводити квартири на індивідуальне газове опалення чи будувати котельні, — пояснює Олександр Коломієць. — І ось коли у 2022 році почалися ворожі обстріли, моя команда в авральному режимі направила всі сили на те, щоб вирулити із крутого піке. І тепер Ладижин, серед інших подібних міст України, найкраще підготовлений до холодів", – зазначив у своєму звітові виконувач обов'язків міського голови Олександр Коломієць.
Міська влада разом з донорами працює над встановленням додаткових котелень, що стануть гарантом тепла в оселях містян та критичних об'єктах інфраструктури, щоб у разі непередбачених обставин тепло від Ладижинської ТЕС могло бути замінено резервними джерелами обігріву", – повідомляють представники місцевого самоврядування.
"У лютому минулого року благодійний фонд “МХП-Громаді” подарував місту газову блочно-модульну котельню на 1,9 мегават. Коштом місцевого бюджету її облаштували, під’єднали до газових мереж, ввели в експлуатацію. Ці 1,9 мегавати мають забезпечити теплом квартири у багатоповерхових будинках по вулиці Прибережній", – зазначив міський голова.
За сприяння Товариства Червоного хреста найближчим часом заплановано встановлення ще двох котелень: одна для реабілітаційного центру, інша — для ліцею №2 та дитячого садочка. Однак реалізація залежить від термінів від швидкості постачання обладнання та підготовки необхідної документації.
У листопаді місто отримає ще дві когенераційні установки з Нідерландів потужністю по 0,5 MW. Ладижин також чекає рішення від USAID щодо передачі ще однієї установки на 0,4 MW, а німецьке GIZ розглядає можливість передати дві газові модульні котельні потужністю 4 MW та 1 MW.
Такий підхід до справи вже дійсно говорить не про надію, а впевненість, що Ладижин у будь-якому випадку буде з теплом. Така система резервування теплогенеруючих потужностей нездоланна для ворога.
Але знаєте, до цієї всієї красоти перемоги над стихією, є одне маленьке питаннячко: як себе бачить теперішня влада в порівнянні тією, що "довгі роки займалася освоєнням бюджету і палець об палець не вдарила, щоб убезпечити наших мешканців у майбутньому". Здається поки, що чути про благодійний фонд “МХП-Громаді”, що подарував місту газову блочно-модульну котельню, Товариство Червоного хреста за сприяння якого очікується найближчим часом дві додаткові котельні, дві когенераційні установки з Нідерландів та дві газові модульні котельні від USAID, але найчастіше, мабуть, чути про енергогенеруючу компанію ДЕТЕК, що не тільки відновлює свою зруйновану ТЕС, але й латає решето під назвою "система водопостачання міста Ладижина".
"Власне на ладижинців лягли витрати на придбання котлів безпосередньо у квартиру та на прокладання внутрішньоквартирної тепломережі. Але й тут ми підтримали людей, ухваливши програму пільгового кредитування на 10 років.
Натомість вся альтернативна система опалення в Ладижині збудована коштом місцевого бюджету, з допомогою благодійників і без допомоги держави", – радіє очільник міста.
"Боріться і поборете"
До речі, щодо системи водопостачання міста Ладижина, тут теж не все так просто. Якщо пересічний громадянин зацікавиться її станом, то навіть по новинах в соціальних мережах зможе зрозуміти, що аварійні команди ДТЕК в середньому (з погляду на останні 5 місяців від початку літа) ліквідовують по 6-7 аварій на місяць. Тобто 6-7 разів на місяць якась частина Ладижина на певний час залишається без води і це без урахування несистемного відключення самих будинків комунальним підприємством "ЛАДЖИТЛОСЕРВІС", там своя історія.
Опалювальний сезон у Ладижині розпочнеться з 15 жовтня, прийняв рішення Виконавчий комітет міської ради, і доручив Ладижинській ТЕС (ДТЕК) забезпечити стабільне тепло- та водопостачання у місті. Тобто міська рада вже переконана, що "ДТЕК завершило підготовку своїх потужностей до опалювального сезону". Якось так. І вишенька на тортику: "Ладижині через порив тепломережі частина будинків залишилась без опалення. Як повідомляє Ладижинська міська рада, станом на цей момент комунальним службам вдалося відновити тепло у чотирьох будинках, але ремонтні роботи в решті трьох ще тривають."
Що можна додати, красивий PR "на плечах" донорів без стратегії розвитку, без системності у підготовці в решті решт веде до того, що міськрада Ладижина вже не покладається на свої можливості. Відчувається перевантаження ДТЕК латанням системи водопостачання міста, а вже з'являються аварії в тепломережах. Влітку, ранньої осені, до настання холодів тепломережі не використовували, про них ніхто не згадував, але вони такі ж древні, як і водогони. Зараз тепломережа під тиском, тому виконувач обов'язків міського голови Олександр Коломієць і його "молода команда" зможуть продемонструвати, як спрацює "другий пояс", альтернативна мережа, "дублюючій контур" чи як ще можна назвати вибудовану систему об'єктів теплогенерації. Водночас аварійні команди ДТЕК будуть заміняти діряві шматки труб радянських часів, де "попередня влада довгі роки займалася освоєнням бюджету і палець об палець не вдарила".
Як що ж трапиться халепа і вийде з ладу тепломережа біля будинку, що ж можна запропонувати мешканцям Ладижина, на шляху до найближчого "Пункту незламності", обов'язково з теплом у серці і гордістю згадати, що місто має чудовий Дендропарк, який ще більше зможе радувати в теплу пору своїх відвідувачів, бо тепер в ньому є нова теплиця за півтора мільйона гривень, яку якраз добудують до 15 грудня.
А красота врятує світ.