Сотні вінничан у різний час 9 травня підійшли до Меморіалу Слави на Європейській площі, аби покласти квіти до Вічного вогню та табличок з прізвищами загиблих чи зниклих без вісті під час Другої світової війни. Приходили родинами з маленькими дітьми, адже кожну вінницьку сім'ю «торкнулося» лихо, у кожній родині є свій «список загиблих» на фронті…
Через карантин було скасовано масове покладання квітів. Вінничани пригадують, що для справжніх ветеранів «9 травня» було сумним «святом» - без посмішок, але завжди з чаркою. Фронтовики не любили пригадувати війну, не хвалили «вождів», а скоріше поминали загиблих.
На жаль, покоління, народжених у другій половині ХХ сторіччя, більше знають «кіношний» варіант подій Другої світової та виховувалися на патетичності перемоги. Тому в суспільстві існують різні думки щодо істини. Недолік сучасних істориків у певному радикалізмі, невмінні інколи показати не тільки «біле» чи «чорне», а й «сіре», тобто надавати неупереджену оцінку реальним подіям, а не підлаштовуватися під ті чи інші «хвилі», які вони відчувають з боку влади.
А вінничани пам’ятають своїх предків, які захищали свої родини, міста і села. Так, за інформацією обласного главку поліції, в 53 населених пунктах регіону проводились заходи, приурочені до 75-й річниці Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.
«До забезпечення правопорядку та здійснення контролю за дотриманням карантинних обмежень залучено 107 поліцейських. Грубих порушень громадського порядку і карантинних обмежень під час проведення заходів не допущено», - зазначають у поліції, наводячи світлини з покладання квітів місцевих так званих прихильників «радянської» інтерпретації історії.
Так, понад десятка вінничан, деякі з яких були з червоними стрічками, але у масках, поклали квіти до Вічного вогню. Жодних маршів, демонстрацій вони не організовували, мабуть, розуміючи, що «російські запозичення» не мають підтримки серед вінничан.