За два дні настає останній день сплати (в січні) податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) від отриманих відсотків за банківськими рахунками та депозитами. Тобто, фізичним особам та фізособам-підприємцям, які не належать до І-ІІІ груп, потрібно встигнути до 28 січня 2022 року.
Про які доходи йдеться
ПДФО від отриманих відсотків за банківськими рахунками та депозитами оподатковується 2 види доходів. За Податковим кодексом, це:
- нараховані відсотки на поточний чи депозитний банківський рахунок;
- нараховані відсотки на вклади члена кредитної спілки.
Яка ставка податку на депозити у 2022 році
Відсотки за депозитами оподатковуються за загальною ставкою 19,5%. В тому числі:
- податок з доходів – 18%;
- військовий збір – 1,5%.
Як розраховувати суму податку
Якщо сума депозиту – 10 000 грн, річна процентна ставка – 10% річних, а термін розміщення – 1 рік, то сума податку до сплати складе 195 грн. Формула розрахунку: (10000 грн х 10%) х 19,5%.
За рік вкладникові буде нараховано 1 000 грн відсотків (10 000 грн х 10%). І після їхнього оподаткування (195 грн) він отримає 805 грн (1 000 - 195 грн).
Хто і коли сплачує податок на депозит
За Податковим кодексом, відсотки, отримані від банку використання коштів на рахунку (як депозитному, і поточному) є пасивним доходом. Отже, вони не включаються до доходу фізосіб-підприємців (ФОПів), які є платниками єдиного податку першої, другої та третьої груп.
ПДФО із відсотків за депозитом сплачує банк – у момент нарахування відсотків за депозитом на рахунок підприємця. Щомісячно банк перераховує загальну суму податку до бюджету України без зазначення:
- конкретних прізвищ вкладників;
- величини утриманих відсотків у кожному їх.
Проте краще перевірити, чи сплачені відсотки, адже потім запитають саме у вкладника.