Економіка Вінниччини все гостріше відчуває брак робочої сили. На відміну від закарпатців на вакантні посади не запрошують заробітчан з екзотичного Бангладешу. Аграрії намагаються отримати статус «критично важливих». І станом на 4 лютого чотирьом компаніям його надали. У «черзі» ще понад три сотні.
У коментарі «Суспільному» директор обласного департаменту агропромислового розвитку Олег Сідоров пояснив, що для отримання статусу потрібно відповідати стандартним критеріям. Так, підприємство має обробляти більше 500 га землі або мати у штаті 20 робітників, а середня по підприємству заробітна плата за попередній квартал повинна перевищувати 20 тисяч. Також звертатимуть увагу на декларовану урожайність (через її заниження зменшують розмір податків).
Втім, статус критично підприємству дають колегіально – до комісії входять окрім представника ОВА, податківець, посадовці від ТЦК та управління статистики. Такий варіант ускладнює корупційні ризики. Хоча, звісно, не виключає їх.
Економічне бронювання викликано тим, що більшість агрофірм наприкінці року потерпали від нестачі працівників, хоча ще влітку, плануючи свою діяльність, розраховували на них. Тому тепер вони хочуть розуміти, з ким працюватимуть. Статус дозволить зберегти наявні кадри, а у разі відмови аграрії виходитимуть з того, що залишаться без робітників і внесуть корективи.
Відповідно до оновлених критеріїв підтвердити статус критично важливого агрофірма має до 28 лютого. Документацію подають через «Дію». Офіційно рішення затверджує Мінагрополітики.