Через «принципову позицію» генерального прокурора Андрія Костіна до Вінниці було відправлено доволі велику «делегацію» перевіряючих, які передивились кожний папірець у Вінницькій обласній прокуратурі. Як наслідок комісія виявила цілий калейдоскоп порушень. Знаючи про можливі наслідки, обласному прокурору Олександру Бутовичу порадили написати заяву про звільнення. Інакше його б звільнили «з галасом».
Пиха завадила кульбіту
Серед підприємців Вінниччини претензії на адресу Бутовича, який методично «кошмарив бізнес», лунали давно. Однак, не містечкові розборки призвели до команди «фас» з ОГП, а саме пихата поведінка Олександра Івановича «на килимі» у Києві.
Перебуваючи на Різницькій, Бутович не хотів вислуховувати критику та зауваження від генпрокурора Костіна та вів себе занадто нахабно. Тоді пиху вінницького прокурора не сприйняли. Він мав «усунути недоліки», але проігнорував зауваження.
На другій аудієнції досвідчений у кулуарних кульбітах та впевнений власній безкарності Бутович не приховував зверхнього ставлення, і Костін відправив до Вінниці групу з 28 «інспекторів». Вони мали зазирнути у кожну шпаринку, щоб зібрати десятки тек з порушеннями.
Комплексна перевірка щодо фактів корупції тривала з 26 липня до 3 серпня, вона стосувалась не лише роботи на посаді Бутовича, його заступників, а й всіх співробітників обласної та окружних прокуратур.
За неофіційною інформацію зібраного генпрокурорівською командою вистачить на низку кримінальних проваджень, але поки в ОГП не вирішили, що має «піти у хід», а що притримують до інших часів. Але питання щодо подальшого перебування на посаді Бутовича не підлягало сумніву.
Вимушений крок
Колишній нардеп Iгор Мосійчук після завершення перевірки написав, що «обласний прокурор причетний до незаконного будівництва відпочинкового комплексу Rich Park що в с. Сосонка».
«Справа у тому, що власник не мав відповідних дозвільних документів, та частково захопив землі для с/г призначення, які належать громаді. Відповідні контролюючі органи хотіли скласти відповідні акти, однак Бутович взяв обʼєкт під свою «опіку».
За кришування цього об’єкту Бутович отримав винагороду, а саме безлімітне відвідування комплексу в будь який час, з будь ким і за рахунок власника», - зазначив експарламентар, додавши і про «нездорове захоплення прокурора Бутовича до карткових ігор», - зазначив він.
Чергова спроба виправдатися та довести, що перевірка помилилася, у Києві зазнала фіаско… Тому 4 серпня Олександр Іванович за порадою написав заяву про звільнення. Принаймні такий крок ймовірно зменшить ризики для інших, а в ОГП можуть і не оприлюднювати весь масив зібраної інформації.
Як і чому відставний прокурор Бутович опинився у Вінниці
Велика частина кар'єри Бутовича пов'язана з роботою в рідній Київській області. Він починав як помічник міжрайонного прокурора в Переяславі, потім працював на різних посадах у Білій Церкві, Борисполі, обласному управлінні Київської області, а у 2007-2011 роках керував Бориспільською прокуратурою.
Деякий час Олександр Іванович був заступником прокурора Чернігівської області. Потім очолював Департамент нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях, інших заходів примусового характеру в місцях несвободи, а також пробації Офісу Генерального прокурора. У 2016 році отримав право займатися адвокатською діяльністю. Однак відразу призупинив її.
А далі про Бутовича згадали, і у липні 2020 року за особистою протекцією очільника ОДА Сергія Борзова призначили прокурором Вінницької області. Кажуть, у керівництві області безальтернативно вимагали саме цю кандидатуру попри сумнівну репутацію. За часів президентства Порошенка у журналістів виникало безліч питань до статків невідомого походження та вартісної нерухомості родини Бутовича. Але на це закрили очі…
Призначення спрацювало. Бутович поставив своїх людей на ключові посади, і у стислі терміни прокуратура підім’яла під себе нелегальну спиртову галузь, контрабандні потоки, налагодила схеми «віджиму» бізнесу і землі, «обілечування» великих підприємців регіону.
П’яне водіння заступника
У системі, яку вибудував Бутович, важливо було довести всім, що є недоторкані. Їм все дозволено… Доволі показовою стала історія із заступником прокурора області Олександром Смуригіним.
У неділю 30 жовтня 2022-го, близько восьмої години ранку білий Volvo з номерним знаком LEX зупинили у Вінниці на блокпості по вулиці Київській поліцейські. У водія - заступника прокурора – дослідження у вінницькій «Соціотерапії» показали 1.19 проміле. На нерядового кермувальника склали протокол за 130 статтею КУпАП. Натомість Смуригін взяв довідку зі Жмеринської лікарні про те, що був тверезим, і вирішив оскаржувати протокол.
Суддя Вінницького міського суду Ярослав Іванченко 2 грудня позбавив Олександра Смуригіна права керування транспортними засобами на 1 рік і оштрафував на 17 тисяч гривень. В обласній прокуратурі рішення проігнорували. Заступник прокурора подав апеляцію. Не у Вінницькому, а Хмельницькому апеляційному суді 23 лютого 2023-го залишити рішення міськсуду без змін.
Від Смуригіна не «відмовились». З посади заступника обласного прокурора 7 квітня його перевели на посаду прокурора з міжнародно-правового співробітництва.
Втім, за рішенням кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів від 30 травня 2023 року на прокурора з міжнародно-правового співробітництва Вінницької обласної прокуратури Смуригіна було накладено дисциплінарне стягнення. Воно полягає у річній забороні на переведення до органу прокуратури вищого рівня та на призначення на вищу посаду в обласній прокуратурі.
Жодних публічних заяв щодо інциденту за цей час від Бутовича не було. До речі, спілкування з медіа він завжди вважав зайвим і таким, що немає сенсу.
На кшталт епілогу
Бутович – креатура Борзова. Наразі в оточенні начальника ОВА, щоб мінімізувати іміджеві втрати, намагаються довести, що прокурор «не виправдав сподівань», «сам звільнився», а Сергій Сергійович не до чого.
Втім багато буде залежати він Костіна – чи дасть він хід результатам комплексної перевірки, чи вирішить не виносити сміття з хати та тихцем змінити все керівництво органів прокуратури в області.